Juhtkiri. Kas homme hooleta?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Sakala logo
Sakala logo Foto: Sakala

Pensionisambast raha väljavõtmine võib olla hea mõte: inimene, kelle kiirlaenu viivis tiksub, võib sellest saada abi, mille positiivne mõju ulatub kaugele tulevikku. Vägivaldse elukaaslase juurest põgeneval inimesel võib see võimaldada kolida ja alustada uut elu. Võib võtta palgata puhkust, otsida uut tööd või saada olulist abi üürirattast pääsemiseks ja oma kodu ostmiseks. On selge, et pensionisüsteem praegusel kujul vajab remonti – väikse tootlikkuse ja suure haldustasuga fondid ei ole jätkusuutlik süsteem.

Esmajoones saab praegu kavandatavast pensionireformist kasu aga riik, õigemini ametis olev valitsus, kelle eelarvepositsiooni muudatus lahedamaks teeb. Raha väljavõtmise korral tuleb tasuda 20-protsendiline tulumaks ning lõpeks riigi 4-protsendiline juurdemaks teise sambasse (viimati nimetatut võetakse tegelikult esimese samba arvelt). Lisaks makstakse kulutatava raha pealt käibemaksu ja aktsiise. Nimetatud 4 protsenti, mis praegu teise sambasse läheb, suunataks väljaastujatel taas esimesse sambasse, mis täidab pensionikassat. Iseküsimus on muidugi, kas see ka igavesti nii jääb, sest nagu praegune pensionireform näitab, võib riik pikas perspektiivis pensionisüsteemi vabalt ka ümber teha.

Tagasi üles