R, 9.12.2022

Trikiratturite Meka ehk Eesti suurim pumptrack lenksude tagant

Priscilla Õmblus
Trikiratturite Meka ehk Eesti suurim pumptrack lenksude tagant
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vanad kalad võivad pumptrack’il ka selliseid trikke visata. Samas manitsevad üle kümne aasta trikiratta lenksu keeranud Raigo Suija (pikali) ja Martiner Rätsep ettevaatlikkusele. Kindlasti tasub seal kiiver pähe panna.
Vanad kalad võivad pumptrack’il ka selliseid trikke visata. Samas manitsevad üle kümne aasta trikiratta lenksu keeranud Raigo Suija (pikali) ja Martiner Rätsep ettevaatlikkusele. Kindlasti tasub seal kiiver pähe panna. Foto: Elmo Riig

«Kui keegi veel märganud pole, siis väikesest Viljandist on saanud trikiratturite Meka. Meil on nüüd skatepark, miniramp, pumptrack ja slopestyle’irada,» lausus põline trikirattur Raigo Suija ning keeras oma ratta nina hiljuti Lastepargis valminud Eesti suurima pumptrack’i poole.

«Seda rada tuleb nautida ühe ringi kaupa – ega rohkem jõuagi füüsiliselt,» ütles Suija. Ja tema sõnu kinnitas parasjagu kiirematelt ringidelt tulnud kamraadi Martiner Rätsepa leemendav otsaesine.

Veel ametlikult avamata, sellegipoolest juba mitu nädalat sõitjatele rõõmu pakkunud pumptrack Lastepargis on pärast koolipäeva ratastel veerejaid puupüsti täis. Sakala kutsus kaks siinset trikirattaspetsialisti ühes, et nood uut rada prooviksid. Viivuks oli see ka vaba. Ent see oli vaikus enne tormi: peagi täitus rada lastega. Mõistagi on see ainult tore: järelkasvu on ja tuleb peale.

«See rada annab Viljandile lisaväärtust. Meil on nüüd koht, kus igas vanuses noored saavad sõita: rula, trikiratta, tõukeratta või tavalise maanteerattaga,» rääkis Suija ning lisas, et üksnes mootoriga rattad pole sinna lubatud.

Pumptrack koosneb kurvidest ja lainetest, mille abil saab rattur kiirust juurde. Martiner Rätsepa sõnul ongi seal sõitmise eripäraks just seesama «pumpamine». «Rajal tuleb suruda.»

Rätsep nentis, et tehnika omandamiseks on tarvis ikka natuke harjutada ka. «Päris nii pole, et ostad poest jalgratta ja lähed sõitma.»

Kogenud trikirattur rõhutas, et rajal sõites peab alati ka ette vaatama. «Tõukeratturitel on kombeks maha vaadata, sageli nad ei vaata, kuhu sõidavad. Peab aga olema väga ettevaatlik. Ja kiiver tuleb pähe panna.»

Nagu Raigo Suija ja Martiner Rätsep märkisid, erineb Viljandi Lasteparki ehitatud rada Eesti ülejäänud viiest omataolisest eelkõige ehituskvaliteedi poolest. «Seda on sõites tunda ka, et raadiused on väga ilusti välja lihvitud,» ütles Suija. Samuti on raja suurus märkimisväärne. «Võrrelda saaks seda Lätis asuva ühe kõige suurema rajaga. Eestis siinsele võrdväärset pole.»

Kuna Suija mainis, et Viljandist on kujunemas trikiratturite Meka, uuris ajakirjanik, kus ta siin nüüd ise sõita eelistab, kas Männimäel skatepark’is, Valuoja orus minirambil, slopestyle’irajal Uueveskil või vastsel pumptrack’il.

«Meid näeb vist rohkem pargis, aga kui siin ruumi jagub, oleme siin ka,» vastas ta ning lisas: «See pumptrack on meil ju maja ees sisuliselt.»

Veel mainis Suija, et tänu pumptrack’i valmimisele on Männimäe pargis nüüd rohkem ruumi.

Viljandi pumptrack’i kerkimise taga on just niisuguste ehitamisele spetsialiseerunud osaühing Hevent Ehitus. Selle omaniku Henri Kalmu sõnul koguvad need rajad populaarsust kõikjal Euroopas. Lastepargi raja valmimisele pani õla alla ettevõtlikke inimesi koondav Viljandi Rotary klubi, samuti toetas ehitust Viljandi linn, kelle omandusse see ka jääb. Raja ehituse eelarve oli 120 000 eurot.

Olgugi et pumptrack on valmis ja noored on seal sõitmist juba mitu nädalat täiel rinnal nautinud, on selle ametlik avamine alles järgmisel laupäeval, 12. oktoobril.

PUMPTRACK

Viljandi uhiuus pumptrack avatakse ametlikult 12. oktoobril.
Viljandi uhiuus pumptrack avatakse ametlikult 12. oktoobril. Foto: Elmo Riig

Pumptrack sobib nii sportimiseks kui vaba aja veetmiseks, seega ühendab endas nii mängu- kui ka spordiväljaku, eelduseta, et see on mõeldud pelgalt ekstreemspordiks.

  • Rada sobib igas vanuses veerejatele ning veereda võib sellel nii kahel kui ka enamal rattal – rula, rulluiskude, tõukeratta ja jalgrattaga.
  • Pumptrack koosneb kurvidest ja lainetest, mille abil on võimalik pumbata kiirust. Kehamassi õige liigutamine tekitab üha suurenevat hoogu ja see tehnika on jõukohane igas vanuses sõitjatele.
  • Pumptrack’e on võimalik disainida väga erinevalt, ent siiski tuleb planeerimisel arvesse võtta keskkonda ning potentsiaalsete kasutajate profiili. Pumptrack’e saab katta nii asfaldi kui ka pinnasekattega, see tähendab suuresti kruusaga.
  • Pumptrack’il treenimine tagab intensiivse koormuse. Sellel treenivad nii võistlussportlased kui ka harrastajad. Peamiselt võib neil kohata BMX-i krossi- ja freestyle’isõitjaid, tõukerattureid, rulluisutajaid ning rulatajaid. Samas võib seal kohata arvukalt lapsi ja väikelapsi, kes kasutavad seda vaba aja veetmiseks.
Allikas: www.pumptracks.ee
Märksõnad
Tagasi üles