Saada vihje

Sõnad ehitavad või lammutavad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Valentine Alvre
Valentine Alvre Foto: Peeter Kümmel / Sakala

OLEN TABANUD end mõtisklemas, et inimesed ei anna endale alati aru, mida ütlevad iseenda, teiste, riigivõimu või sündmuste kohta. Need, kes loevad piiblit, on kindlasti tuttavad keele talitsemise lõiguga Jakobuse kirjas 3:1-12.

Keel võib pritsida surmavat mürki. Kipume kergekäeliselt teisi süüdistama ning mõnel on kaasinimeste halvustamine kujunenud lausa elustiiliks.

Jõulukuu on eriline paljudele. On aeg kokkuvõtteid teha, endasse vaadata, ümbritsevat märgata. Siia peaks mahtuma ka aasta vältel pruugitud sõnavara enesekriitiline analüüs: kas olen olnud suurustlev, üleolev või ülekohtune? Kas olen hoobelnud oma tarkusega ja teinud maha neid, kes tuginevad Jumalalt saadud elujuhistele? Kas olen palunud andestust ja ise andeks andnud?

Võib-olla ei ole kõik mõistnud, et kümnest käsust seitse puudutavad inimeste suhteid ja elukorraldust ning on seega mõeldud kõikidele — ka neile, kes pole kristlased. Kui neid seadusi järgitaks, ei oleks inimkond nii vaevatud, vaid palju tervem.

MIND ON hämmastanud, kui sageli kasutab mõni tuntud ühiskonnategelane vandesõna «kurat». Ma ei mõista selliseid pahasoovlikke väljendeid nagu «nael kummi» ja «okas kurku». Nende põhjuseks nimetatakse asjaolu, et kui soovida head, minevat halvasti. Kui kinnitad, et oled terve, kästakse sul haiguse vältimiseks ruttu kolm korda üle vasaku õla sülitada.

Millist tulevikku ehitavad need vanemad, kes tembeldavad lapse lootusetuks juhtumiks?

Kas abikaasad võivad oodata oma suhte paranemist, kui naine nimetab meest saamatuks lollpeaks ja mehe suust lendavad väljendid on nii inetud, et neid ei kõlba kirjagi panna?

On kindel, et sõnadega saame ehitada või lammutada. Peaksime olema suutelised oma keelt talitsema. Sõnade järgi kuulutatakse meid õigeks või mõistetakse süüdi. On tähtis, kas räägime tõtt või valetame.

Ikka veel ei taheta tunnistada fakti, et varem või hiljem tuleb kõik avalikuks. Küsimus on, kelle või mille vastu pidevalt võideldakse. Oleks parem kulutada oma energia ajaproovile vastu pannud püsiväärtuste tundmaõppimisele ja järgimisele. Igaühel on võimalus olla homme parem ja õnnelikum kui täna.

Tagasi üles