N, 8.12.2022

Lõikuspeol vestetakse juttu ja tehakse märulit

Sakala
Lõikuspeol vestetakse juttu ja tehakse märulit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ruudu nelja külge hoiavad püsti Katariina Kivi ja Ann-Lisett Rebane.
Ruudu nelja külge hoiavad püsti Katariina Kivi ja Ann-Lisett Rebane. Foto: Ako Lehemets

Oktoobri esimesel nädalavahetusel peetav pärimusmuusika lõikuspidu toob Viljandisse suvisel pärimusmuusika festivalil käinud jutuvestja Tuupi Suurbritanniast ja märulibändi Dobranotch Venemaalt ning lisaks eriprojekte, noortebände ja kuumi Eesti pärimusmuusika kooslusi. 4. oktoobril pistetakse aasta jooksul parima soorituse teinud pärimusmuusikutele pihku Etnokulbid.

Lõikuspeo programmijuhi Tarmo Noormaa sõnul on selle sügise festivali kava tõesti viimase Viljandi pärimusmuusika festivali lõikus. «Suvisel festivalil juhtus mitu korda nii, et kõik soovijad ei mahtunud kontserdipaika ära. Välja olid müüdud «Juurte jootmine» ja jutuvestja Tuupi mõlemad ülesastumised. Duo Ruut kontserdi eel ulatus soovijate järjekord mitmesaja meetrini, ka Puuluup tõi Kaevumäe pilgeni täis,» rääkis ta. «Et tegemist oli suurepäraste kavade ja kontsertidega, mis kannavad väga hästi edasi juulikuise festivali teemat «Hea lugu» ning mille kohta kuulsime kiitvaid sõnu paljudelt, kes kontserdipaikadesse kuulama pääsesid, otsustasime nad kõik lõikuspeole tagasi kutsuda ja huvilistele veel kord võimaluse anda. Tänavuse peo programmi on paigutatud ka mitu noort pärimusbändi, kes tulevad suure tahtmise ja võimsa hooga ning ilmselt müüvad saalid täis juba järgmistel Viljandi pärimusmuusika festivalidel.»

Suvisel festivalil käinud rahvusvaheliselt tuntud jutuvestja, poeet ja muusik Tuup, kes on jutuvestmisega tegelenud juba enam kui 30 aastat, tuleb Viljandisse spetsiaalselt lõikuspeoks valmiva kavaga, nii et korraldajate kinnitusel on põhjust teda kuulama tulla ka neil, kes pärimusmuusika festivali ajal saali mahtusid ja juba tema etteastest osa said.

Suvisel festivalil esitletud eriprogrammiga «Juurte jootmine» astuvad lõikuspeol üles Kristiina Ehin, Eeva Talsi ja Karoliina Kreintaal, et otsida üheskoos vastuseid küsimusele, millised lood ja laulud sobivad jootma juuri, mille pärimus algab Põhjasõja aegadel mütoloogiliste lugudega, mis on suusõnaliselt edasi kandunud, kestnud läbi erinevate riigivõimude ja sõdade, küüditamise ja ärkamisaja ning jõudnud meieni välja ja ulatuvad loodetavasti ka edasi.

Pärimusmuusika lõikuspeoks valmistub hoogsalt Eesti esimene pärimusmuusika kaverbänd 3-4. Kahepäevase festivali kavva mahuvad aga veel 20 aastat tegutsenud kultuslik Vene folkansambel Dobranotch, ainult häid lugusid esitav Puuluup, leidlik Duo Ruut, mööda Eestit tiirutav Eesti ETNO ning oma uut albumit «Nüüd on teadused suured» esitlev MandoTrio.

Pärimusmuusika lõikuspidu on kesksügisene väikefestival, kus vaadatakse tagasi möödunud muusikasuvele ja tehakse koos tulevikuplaane. Tänavu saab see teoks 17. korda.

Märksõnad
Tagasi üles