Aasta kiusuennetaja on Kalmetu põhikool

Kalmetu põhikooli esindus autasustamisel

FOTO: Kiusamisvaba Kool

Sihtasutus Kiusamisvaba Kool andis neljapäeval kiusamisvabade ehk KiVa koolide suvekoolis teist korda välja aasta kiusuennetaja kooli tiitli ja selle pälvis Kalmetu põhikool Viljandimaalt. Kalmetu kool on KiVa programmi rakendanud juba kuus aastat ehk 2013. aasta sügisest.

Kiusamisvaba Kooli pressiteate kohaselt väärtustatakse tiitlit välja andes kooliperede pühendumist ennetamis- ja sekkumistegevustele ehk teisisõnu soovib sihtasutus tunnustada neid koole, kes kasutavad maksimaalselt ära uuringutega kontrollitud programmi ja süsteemi, pingutades selle nimel, et kiusamist jääks aina vähemaks.

"Kalmetu põhikool on kool meie täitsa esimesest lennust ehk teisisõnu julges juba 2013. aastal võtta vastu väljakutse katsetada kiusuennetusprogrammi, mille mõju oli põhjalikult tõestatud küll Soomes, ent Eestis polnud midagi nii süsteemset koolidele varem võimaldatud," rääkis sihtasutuse tegevjuht Triin Toomesaar. "Ja kuigi kuue kasutusaasta jooksul on loomulik, et tuleb ette väsimust ja motivatsioonikadu, tegi Kalmetu põhikool 2018/2019. õppeaastal väga eeskujulikku ja põhjalikku tööd. Kalmetu kool on hea näide, et ka väikestes koolides on süsteemne kiusuennetus väärtuslik, aidates kujundada nii täiskasvanute kui laste hoiakuid ning, nagu näitavad kooli õpilasküsitluse tulemusedki, teha seda mõjusalt.”

Kalmetu põhikooli KiVa-tiimi juht Hestia Mirka sõnul tunneb tiim suurt uhkust ja rõõmu, et tehtud tööd ja pingutusi on märgatud. "Saadud tiitel annab veelgi rohkem energiat, et minna vastu uutele väljakutsetele, tagamaks kõigile lastele koolirõõm," lausus Mirka. "Meeldiv on kuuluda KiVa-koolide toetavasse perre ja tegutseda ühise eesmärgi nimel!"

Aasta kiusuennetajaks sai kandideerida iga vähemalt kaks aastat KiVa programmi kasutanud kool, kes selleks ise soovi avaldas. Tiitlisaaja väljaselgitamiseks võeti arvesse nii kooli õpilasküsitluse tulemusi, KiVa rakendamise näitajaid personali tagasiside põhjal kui ka osalemisaktiivsust Kiusamisvaba Kooli pakutavatel täienduskoolitustel. Boonuspunkte andsid kõik kooli lisategevused KiVa teadmiste ja oskuste laiemaks levitamiseks.

Lisaks Kalmetu põhikoolile tõsteti esile eelmisel aastal kiusuennetaja tiitli pälvinud Kuusalu keskkooli ning Rocca al Mare kooli, kes on möödunud õppeaastal pühendunult kiusuennetusega tegelnud ning KiVa programmi rakendanud.

Tiitli pälvinud Kalmetu põhikooli KiVa meeskonda saab autasuks kruiisi Stockholmi. 

Sihtasutus Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal missiooniga muuta Eesti koolid kiusamisvabaks. Selleks töötatakse välja tõenduspõhised meetmeid, aidatakse koolidel kiusamisvastaseid meetmeid kasutusele võtta ning tegeldakse teadlikkuse parandamisega kiusamise, selle vähendamise ja ohjeldamise viiside kohta.

Tagasi üles