N, 8.12.2022

Ajaloo kõige rohelisem festival tõi kokku 25 000 inimest

Kirke Katariina Siimso
Ajaloo kõige rohelisem festival tõi kokku 25 000 inimest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
27. pärimusmuusika festivali kontserdid lossimägede lavadel olid ootuspäraselt rahvarohked.
27. pärimusmuusika festivali kontserdid lossimägede lavadel olid ootuspäraselt rahvarohked. Foto: Elmo Riig

Ligi 25 000 inimest kokku toonud Viljandi pärimusmuusika festival püüdis olla rohelisem ja keskkonnasõbralikum kui kunagi varem ning peo pealiku Ando Kivibergi kinnitusel tasus see end kindlasti ära.

Poolesaja lavale astunud kollektiiviga festival läks Kivibergi sõnul igati korda. «Kuigi palavus esitas külalistele väljakutse, oli meeleolu imeline ja järjest enam võib rahul olla,» ütles ta ning avaldas rõõmu, et järjest rohkem on noori kirglikke muusikuid, keda pärimusmuusika köidab.

«Nemad on pärimusmuusika kandjad. Kunagi oligi meie eesmärk, et noored tahaksid end selle muusika kaudu väljendada,» rääkis ta.

Tavapärasest rohkem oli esil keskkonnateema ja selle üle tundis pealik kõige rohkem uhkust. Ta nentis, et see oli julge, kuid vajalik samm.

«Biolagunevate nõude reegel ja inimeste suunamine jäätmeid sortima – see oli esimene samm, aga see tuleb teha, et kuhugi välja jõuda,» rääkis Ando Kiviberg. Tema sõnul tasusid kõik roheteema ettevõtmised igal juhul ära. «Festival üksi ei päästa midagi, aga selle kaudu saab muuta ja arendada inimeste suhtumist, et nad näeksid, et nende käitumine mõjutab palju ümbritsevat keskkonda.»

Ka programmiga oli Ando Kiviberg väga rahul ning kinnitas, et kõik toimis plaanitult. «Programm oli väga mitmekesine ja põnev, teema oli väga hästi esindatud ning on kindel, et igaüks leidis endale midagi,» ütles ta.

Pealiku kinnitust mööda saab alati midagi ka paremini teha, kuid ta ei osanud veel täpselt öelda, mida, sest arenemiskohtade väljatoomiseks peetakse alati kogu korraldustiimiga põhjalikke koosolekuid.

Et pealik oli korralduslike ülesannetega hõivatud, ei jõudnud ta nii paljudele kontsertidele, kui oleks soovinud. Eraldi tõi ta välja aga Eesti Etno laagriliste esinemise, sest see teeb alati südame soojaks. «Kui need noored oma pidurdamatu energiaga lavale tulevad, täidab see kogu linna,» ütles ta.

Järgmise aasta teema on Ando Kivibergi sõnul põhimõtteliselt juba teada, kuid seda esialgu ei avaldata, sest veidi on veel vaja sõnastusega tegelda.

Viljandi linnapea Madis Timpson jäi suurüritusega samuti väga rahule. «Korraldus oli ikka viis pluss,» kinnitas ta ning lisas, et folgitiim on festivali teinud juba pikka aega ning sellest tuleneb ka hea korraldamisoskus.

Linnapea nautis folki täiel rinnal kõigil neljal päeval. Linnale pärimusmuusika festival suuri muudatusi ei toonud ja ühtegi kaebust ei esitatud. Parkimisega on olnud igal aastal väike mure, kuid Timpsoni hinnangul saab rahvas kaks päeva ka kitsamates tingimustes hakkama. «Folgiinimesed on väga toredad. See ongi folgi kaubamärk, et publik on lahke ja üksteisega arvestav,» lausus linnapea ning tõi välja, et talle tegi väga rõõmu jäätmete sortimine ja üleüldine keskkonnasõbralikkus. «Folgilt tuleb oodata, et see näitaks suunda ja annaks teistele eeskuju,» lisas ta.

Loe ka lk 6–7.

Märksõnad
Tagasi üles