N, 8.12.2022

Üks kuumemaid folke läbi aegade pakkus kütet ja kosutust

Sakala
Üks kuumemaid folke läbi aegade pakkus kütet ja kosutust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Laupäevaõhtune Kirsimägi ja Zetode vägi ei jätnud piigasid külmaks.
Laupäevaõhtune Kirsimägi ja Zetode vägi ei jätnud piigasid külmaks. Foto: Gerthrud Grents

Viljandi pärimusmuusika festival sai 27-aastaseks. Folgipealik Ando Kiviberg jällegi tähistas 50. hällipäeva. Mõlemad on jätkuvalt vitaalsed, nagu kõik külastajad oma silmaga veenduda said. Keskmine õhutemperatuur festivalipäevadel tõusis kolmekümne soojakraadi kanti, mis oli Aafrikast pärit artistidele igati sobiv, kuid kohalike jaoks suhteliselt harjumatu.

Festivalipealik sai võimsa ordeni

Viljandi pärimusmuusika festivalil on traditsiooniks kujunenud lõpuõhtu kontsert «Ando ja sõbrad». Kontsert annab võimaluse veel kord kokku saada värskete lemmikutega ning nautida vanade sõprade laule ja pillilugusid.

Festivali pealikut Ando Kivibergi õnnitlesid juubeli puhul kaasvõitlejad ja mitmetuhandepealine publik.
Festivali pealikut Ando Kivibergi õnnitlesid juubeli puhul kaasvõitlejad ja mitmetuhandepealine publik. Foto: Elmo Riig

Pühapäevane kontsert oli eriline, sest lisaks festivali enda 27. sünnipäevale oli just pühapäeval see päev, kui festivali algatajal ja pealikul Ando Kivibergil täitus 50. eluaasta. Festivali meeskond koos muusikutega laulis õnnitluseks kaks pala ning programmipealik andis juubilarile kingitusi. Nende hulgas oli uhke rinnamärk.

Statistiliselt on veel kindlaks tegemata, kui suure osa folgipublikust moodustasid habemega mehed, aga kohal oli neid silmatorkavalt palju.
Statistiliselt on veel kindlaks tegemata, kui suure osa folgipublikust moodustasid habemega mehed, aga kohal oli neid silmatorkavalt palju. Foto: Elmo Riig

«See on rinnamärk, mis on tehtud puhtast hõbedast Kärt Summataveti poolt,» ütles Noormaa ja kinnitas märgi sünnipäevalapsele rinda.

«See on kõige võimsam orden, mille ma oma elus üldse saanud olen,» ütles silmanähtavalt liigutatud Ando Kiviberg. «Väga uhke!»

Ghanalased Põhjamaa kliimas

Festivalipäevadel küündis termomeetri näit Viljandis üle kolmekümne kraadi. Festivali üks kaugemaid külalisi, Lääne-Aafrikast Ghanast pärit King Ayisoba möönis, et see pole mingi palavus. «Meil Ghanas, vaat seal on kuum!» ütles muusik ning rääkis, kuidas tema kodumaal ei saa kuuma tõttu isegi paljajalu käia. Siiski meenutas ghanalane imestusega talle enne siia sõitu antud infot selle kohta, et Eesti on külm riik, kuid siia jõudes avastas ta, et olukord nii hull siiski ei ole. Folgiilma kohta leidis muusik, et talle sobib see hästi ning ilm on parajalt mõnus.

King Ayisoba pakkus elamuse publikule ja kaamerameestele.
King Ayisoba pakkus elamuse publikule ja kaamerameestele. Foto: Elmo Riig

Pühapäeval kell 14 näitas termomeeter Viljandis 29, Ghana pealinnas Accras aga napilt 27 soojapügalat.

Habe on, habe jääb, habe olema peab

Folgi neljas päev. Vari ja jääkotike on asendamatud abimehed.
Folgi neljas päev. Vari ja jääkotike on asendamatud abimehed. Foto: Gerthrud Grents

Jutud habeme surmast on tugevasti liialdatud. Iseküsimus on see, kas habemikud on just see inimrühm, kes eelistab folki, või on pigem folk see, mis paneb habemed kasvama. Teisel pool objektiivi olev fotograaf Elmo Riig on ka ise kogenud habemekandja ning küll habemik habemikku juba mõistab.

President soojendas Puuluupi

Reede õhtul kell kaheksa Kaevumäel alanud Puuluubi kontserdi juhatas sisse üllatusesineja. Kohale oli saabunud vabariigi president Kersti Kaljulaid.

Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi jaoks on sümpaatsed nii festivali põhimõtted kui ka muusika, eriti Puuluup.
Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi jaoks on sümpaatsed nii festivali põhimõtted kui ka muusika, eriti Puuluup. Foto: Elmo Riig

«Mul on väga uhke soojendada sellist ansamblit nagu Puuluup!» kinnitas president hakatuseks.

«Nende inimeste jaoks, kes on kolmkümmend, on folk täpselt sama nagu laulupidu – see on alati olemas olnud,» jätkas ta. «Minu jaoks on folk selline üritus, mis tõstab Eesti paljude teiste paikade seas esile ühe asja poolest. Folkmuusika ja vanem rahvamuusika on asi, millest räägitakse minevikuterminites, ja nii oli Eestis ka enne Viljandi festivali. Viljandi pärimusmuusika festival on teinud aga 27 aastaga folkmuusikast Eesti jaoks tuleviku.»

President lisas, et muidugi kohaneb tulevikuline nähtus olevikuga, ning tänas ühtlasi festivali külalisi selle eest, et festival on tänavu rohelisem kui iialgi varem.

Kohtumine Riffarrica ehk Kulno Malva (pildil) ja Kristjan Priksiga oli paljudele esmakordne ja mehiselt meeldejääv elamus.
Kohtumine Riffarrica ehk Kulno Malva (pildil) ja Kristjan Priksiga oli paljudele esmakordne ja mehiselt meeldejääv elamus. Foto: Elmo Riig

«Folgi päralt on tulevik!» kinnitas Kersti Kaljulaid. «Roheliste päralt on tulevik ja Eesti päralt on tulevik, tulevik on ka puhta looduse päralt!»

President õnnitles ühtlasi festivali pealikut Ando Kivibergi peagi saabuva 50. sünnipäeva puhul ning andis üle magusa kingituse Kadriorust.

Tahaks lennata. Aga palun, sõbrad ulatavad abikäe, selleks sõbrad ongi.
Tahaks lennata. Aga palun, sõbrad ulatavad abikäe, selleks sõbrad ongi. Foto: Elmo Riig

«Minul isiklikult on väga kahju sellest, et meie, 1969. aastal sündinute põlvkond juba niisuguseid numbreid näeme, aga teisalt on mul hea meel näha, et Viljandi folk on rõõmsa, avatud rahvusluse suur pidu just meie noortele,» lausus president.

Zetod ei lubanud rahval maha jahtuda

Laupäeval kell 22 Kirsimäe laval üles astunud Zetod suutsid publiku esimesest taktist kaasa haarata ja tihedalt lava ette kogunenud publik küttis jahedamaks muutunud õhu hoogsa kaasaelamisega uuesti tuliseks. Hoolimata väsinud jalgadest ja lõõskava päikese röövitud energiast suutis ansambel publikule eluvaimu kiirelt sisse puhuda ja Kirsimäe ühtses rütmis tantsima panna.

Telkijate seas oli palju neid, kes peavad just telkimist kõige õigemaks folgilise majutusviisiks.
Telkijate seas oli palju neid, kes peavad just telkimist kõige õigemaks folgilise majutusviisiks. Foto: Gerthrud Grents
Märksõnad
Tagasi üles