R, 9.12.2022

Juhtkiri. Jälle läbi

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Juhtkiri. Jälle läbi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sakala logo
Sakala logo Foto: Sakala

Neljapäeva ennelõunal olid Viljandi söögikohad tavapärasest veelgi rohkem läikima löödud, letid värskelt valminud saiakesi ja salateid täis, köögid toorainest pungil. Õllevaate oli kogutud nii palju, kui panipaikadesse mahtus. Linn oli korrastatud, murulapid värskelt niidetud, avalikel peenardel uued lilled. Kõik, mis võimalik, oli puhtaks tehtud ja värskendatud, folgialale püsti pandud telgid, kioskid ja muud toredat.

Pühapäeval hakati seda toredust taas kokku pakkima. Seljataha jäi neli päeva 25 000 inimese pidutsemist, mis sadadele korraldajatele tähendas tööd ja vaeva. Sakala tunnustab kõiki, kes peosse ja linna valmisolekusse oma panuse andsid. Töö sai tehtud korralikult ning Viljandi ja pärimusmuusika keskus võivad enda üle taas uhked olla.

Kui ka hilistel öötundidel võis linnapildis märgata mõnd üle keskmise purjus tegelast ning siin-seal vedelevaid purke, pudeleid, topse ja muud prügi, siis hommikuks oli kõik ära koristatud. Politseinikud olid liigjoobes tegelased kenasti magama viinud ja heakorrafirma tegi linnavalitsuse eritellimusel tänavad ja platsid uuesti korda. Kui hommikuti esimesed külalised vanalinna jõudsid, oli see ikka kenasti puhas. Võib julgelt öelda, et Viljandi suurim pidu möödus järjekordselt edukalt ning linna mainele lisandus plusspunkte.

Edasi tuleb aga loota. Tuleb loota, et rahastamisega raskustesse sattunud pärimusmuusika keskus saab riigilt kinnitust, et tema toetusraha püsib. Keskus ja festival ei ole üks ja sama, aga on teineteisega tihedalt läbi põimunud. Kui kaob aasta ringi lossimägede nõlval tegutsev keskus, on ohus ka suvise festivali jätkumine.

27. korda peetud suure peo jaoks on stabiilsus aga ääretult oluline ning tegelikult rajatigi Eesti pärimusmuusika keskus 19 aastat ja viis kuud tagasi just selleks, et seda stabiilsust saavutada. Nüüd tuleb riigil seda hoida.

Õnneks ei ole praegu ühtegi põhjust karta, et järgmise aasta pidu peaks tulema tänavusega võrreldes kuidagi kitsamates või segasemates oludes. Folgifestival on endiselt Viljandi esimene visiitkaart.

Märksõnad
Tagasi üles