N, 8.12.2022

PALJU ÕNNE! 27 aastat folgifestivali korraldanud Ando Kiviberg saab 50-aastaseks

Vaata galeriid Ando Kivibergist läbi aastate
Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
PALJU ÕNNE! 27 aastat folgifestivali korraldanud Ando Kiviberg saab 50-aastaseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Esimene foto Ando Kivibergist Sakala arhiivis. Teadmata on foto tegemise koht ja aeg ning isegi autor on ebaselge.
Esimene foto Ando Kivibergist Sakala arhiivis. Teadmata on foto tegemise koht ja aeg ning isegi autor on ebaselge. Foto: SAKALA ARHIIV

1990. aastat algul Viljandi kultuurikolledžisse pärimusmuusikat õppima tulnud Ando Kiviberg on aastate jooksul olnud ettevõtja, muinsuskaitseameti tippjuht, Eesti pärimusmuusika keskuse ja sellega kaasas käiva lossimägede veerel seisva aida rajaja, poliitik, linnapea ning ministeeriumi ametnik. Kõigi nende ametitega on aga alati kaasas käinud Viljandi folgifestivali pealiku töö. Täna saab Ando Kiviberg 50-aastaseks.

Sakala fotoarhiivis on esimene pilt Ando Kivibergist teadmata ajast ning teadmata autorilt, sest see on fotograafi templiga dateerimata. Võib arvata, et foto on pärit ajast, mil korraldati päris esimest folgipidu, mis kandis "Pärimusa" nime.

Esimene kindlalt dateeritud foto pärineb 1996. aasta juulist, mil folgipidu oli Viljandis saanud juba sellise suuruse, et seda märgati, ning Ando Kiviberg andis folgireede hommikul Sakala toonasele peatoimetajale Rubiini kinos paiknevas kontoris väikese intervjuu. See oli aeg, mil Kiviberg pidas koos sõpradega Viljandis kino Rubiin ja pubi Turbiin. 2001. aastal pälvis Kiviberg oma tegevuse eest presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Ühel hetkel sai kinopidamine otsa ning Kivibergi iga päev Viljandis enam ei kohanud. Sajandi esimestel aastatel tuli teade, et Ando Kiviberg on asunud tööle muinsuskaitseametisse, ning üsna pea sai temast ameti peadirektori asetäitja.

2004. aasta 20. detsembril seisis Ando Kiviberg Viljandi lossimägedes Esimesel Kirsimäel, näitas Sakala fotograafile seal seisvat lagunenud aita ning teatas, et sellest peab saama Eesti pärimusmuusika keskuse kodu. Ja saigi.

2005. aasta tegemiste eest kuulutas Eesti suurim päevaleht Postimees Kiviberg Eesti kultuuriveduriks. 2008. aastal võis ta seista juba Kirsimäe aidas ja kuulutada see avatuks. Tema töö keskuse juhina jätkus.

Poliitikas tegi Kiviberg esimesed sammud 1995. aastal, kui kandideeris praeguse erakonna Isamaa eelkäijas riigikokku. Poliitikasse tõusis Kiviberg Viljandi volikogu liikmena, aga tõelise läbilöögi tegi ta 2013. aastal, kui kerkis üsna ootamatult Isamaa linnapeakandidaadiks ning võitis kindlalt Viljandi linnavolikogu valimised.

Aasta lõpus sai Ando Kivibergist Viljandi linnapea. Sakala ootas põnevusega 2014. aasta folgipeo avamist. Oli juba tavaks saanud, et avamisel ulatab linnapea sümboolse Viljandi võtme folgipealikule, kes siis neli päeva seda enda käes hoiab. Kas linnapea Ando Kiviberg ulatab võtme ühest käest teise folgipealik Ando Kivibergile?

Ando Kiviberg jäi aga võtmetseremoonia ajaks rahulikult Kaevumäe pingile istuma. Abilinnapea Malle Vahtra selgitas rahvale, et linnapea läks puhkusele ja tema on asendaja, ning kutsus enda juurde hoopis festivali programmipealiku ja vastse pärimusmuusika keskuse juhi Tarmo Noormaa.

2014. aastal tõestas Kiviberg, et saab poliitikuna edukalt hakkama, kui ta vahetas suure konflikti järel ühe võimupartneri teise vastu. Taandus paarikümneks minutiks linnapea kohalt ning valiti siis kohe linnapeaks tagasi. Kunagi viljandlastele kinopidajana tuntuks saanud mehe suur võit linnapeana oli kindlasti see, et tema valitsemise ajal sai linn kino tagasi. Selle rajasid kahasse Viljandi ja Tallinna ettevõtjad.

2017. aastal sai Kivibergil kohalikust poliitikast villand ning uuesti volikokku ta ei kandideerinud. Järgmisel aastal alustas ta Viljandis Eesti esimese komöödiafilmide festivali korraldamist ning tänavu kandideeris ta riigikokku hoopis Harju- ja Raplamaal.

Märksõnad
Tagasi üles