Korgijoogi puhul on kriitilise tähtsusega esimesed kuus kuni kaheksa tundi, kuid selle aja jooksul ei jõua proovi andma peaaegu keegi. See tähendab, et tegelikult tuleb menetleda seda kui vägistamist, mis on toime pandud ohvri abitut seisundit ära kasutades. Paljud mehed naeravad selle üle ega suuda isegi mõista, kui rõve see on, ja see on probleem. Ka mehi on vaja harida teisiti, kui seda seni tehtud on.
Ma asutasin mittetulundusühingu Julge Rääkida, millel on üheksa eesmärki fookusega täiustada lähema viie aasta jooksul nii Eesti haridussüsteemi, menetluskultuuri kui vägivallakuritegude teabe kogumist ja analüüsimist. Tahan, et see teadmine, mis on seksuaalkuritegude ja vägivallakuritegude kohta spetsialistide peas, jõuaks koolitundidesse.
Seksuaalvägivald toitub ohvrite häbist, et nad ei räägi. Seepärast on oluline julgustada kõiki rääkima. See, kes uimastab tüdruku tema tahte vastaselt, on potentsiaalne vägistaja. Mitte pullimees. Mitte lahe semu. Mitte mingi loll tüüp. Vaid vägistaja.
Miks jäävad paljud ohvrid abita?
Me peame koos meedia ja kõigi inimestega näitama süsteemi, mis ei toimi. Politsei käitub, nagu ei peaks ta midagi tegema, kui pole tõendit, et ohver uimastati. Inimest on võimalik ka kooma joota ja siis seksuaalselt kuritarvitada. Siin kõlab terve laulukoor etteheiteid: «Aga miks noor siis joob?» Noor joob sajal põhjusel: üksindus, suhtlemishirm, hingevalu, vanemate jäljendamine, kuuluvustunne ... Aga ükski neist põhjustest ei vääri karistust vägistamise näol.