N, 8.12.2022

Folgipeo tuules purjetavaid pidusid on vähemaks jäänud

Alice Lokk
, reporter
Folgipeo tuules purjetavaid pidusid on vähemaks jäänud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärimusmuusika festivali ajal võib ka öösiti näha inimesi tänavatel peomelu nautimas.
Pärimusmuusika festivali ajal võib ka öösiti näha inimesi tänavatel peomelu nautimas. Foto: Valdo Ots

Üheksa aastat tagasi toonase linnapea väljaöeldud mõte, et linn peaks hakkama Viljandi folgi mainet kaitsma ning hoolikalt kaaluma, milliseid teisi pidusid samal ajal linna lubada, on kandnud kõrvalt vaadates vilja ning tänavu püüavad rahvarohke pärimusmuusika festivali tuules enda juurde pidutsejaid vaid randa kavandatud Bangalo Folgi Päevad.

Pärimusmuusika festivali programmipealiku Tarmo Noormaa sõnutsi on järgmisel nädalal kõige olulisem sündmus siiski folk ja see toob Viljandisse rahva. «Me oleme 27 aastat tegutsenud, kõvasti vaeva näinud ja aasta läbi töötanud. Meil on omad fännid, kellega tegeleme. Kutsume ka ju väga palju inimesi lihtsalt kutsetega siia ja see ongi põhjus, miks siin midagi toimub,» rääkis Noormaa.

Tema seletusel on korraldajate kõige suurem missioon pärimusmuusika levitamine ja tutvustamine ning ka muud Viljandi üritused võiksid sellega seostuda. «Tahaksime ikka, et kui inimene tuleb järgmine nädalavahetus Viljandisse, siis need üritused, kuhu ta läheb, oleksid pärimusmuusika võtmes.»

​Koostöö festivaliga

2010. aasta folgipeo järel nentis toonane linnapea Kalle Jents, et linnavalitsus peab hakkama väga põhjalikult kaaluma, millistele folgipeo rahvarohkuse tuules purjetavatele pidudele ja kauplejatele edaspidi lubasid välja anda. Toona peeti Viljandis suurfestivaliga samal ajal mitut väikest pidu, millest mõni püüdis folgipeole vastanduda. Kalle Jents leidis siis, et pärimusmuusika festival on Viljandi kõige olulisem kaubamärk ja seda tuleb kaitsta.

Nüüdseks on folgi ajal peetavaid pidusid küll vähemaks jäänud ning mitu varem eraldiseisvana tegutsenud ettevõtmist on Noormaa sõnul hakanud suure festivaliga koostööd tegema. «Varem olid nad omakeskis, aga on näha, et mõistlik on koostööd teha, sest nii jõuab kohale rohkem inimesi.» Näiteks pidudesari «Hype the Funk» teeb juba paar aastat folgiga koostööd ning tänavu Ugala teatris peetaval peol saab reedel ja laupäeval kahel laval kuulda nii elektroonilist kui ka traditsioonilist pärimusmuusikat. «See on pandud lisaprogrammi. Kui ei taha olla kogu aeg festivali kontsertidel, siis on võimalik külastada ka teisi,» selgitas Noormaa.

​Pidu rannas

Täiesti eraldi peod on ka reedel ja laupäeval Bangalo rannakohvikus ning need on ainsad, millele linnajuhid on tänavu andnud välja avaliku ürituse loa. Linnale esitatud taotluses on korraldajad nimetanud oma peo Bangalo Folgi Päevadeks. Kohvikupidaja Kahro Mihkelson ütles, et kaheks õhtuks tulevad esinema neli DJ-d, peamiselt mängitakse house-muusikat, kuid võib-olla saab kuulda ka pärimusmuusikat. Küsimuse peale, kas üritus korraldatakse just folgi ajal, sest siis on Viljandis palju rahvast, vastas Mihkelson ​jaatavalt.

Kuigi üritus pärimusmuusika festivaliga otseselt ei seostu, ütles Mihkelson​, et linnavalitsuselt avaliku ürituse tegemiseks loa sai ta takistusteta. «Kui ma tahaks üritust kusagil mujal linnas teha, siis oleks see kindlasti hulga raskem, aga teen seda oma ala peal.»

Mihkelsoni sõnul tõotavad peod tulla huvitavad, sest tasuta üritusel on ka lasersõu ja tossumasin.

Sakala andmetel ei korralda tänavu eraldi üritusi Koidu seltsimaja ega Lennukitehas. Ööklubides on ees ootamas tavapärased peod, mis on kavas ka teistel nädalavahetustel.

Läbi aastate on folgi ajal linnas tänavakauplejad ja laadad, mis Noormaa arvates sobivad pärimusmuusika festivali hõnguga kokku hästi. Sakala keskus on küsinud linnalt maad laupäevaks, et pidada raekoja ees vanakraamiturgu. Bonifatiuse gild korraldab Tallinna tänaval kaubamaja kõrval käsitöölaata. Nagu tavaliselt, võib järgmisel nädalavahetusel leida Laidoneri platsil müügil suurel hulgal kasutatud raamatuid. Köleri pargis on avatud laste mänguala ning Viljandi lähedal Jämejala külas peetakse laupäeval iga-aastast vanavara- ja käsitöölaata.

Märksõnad
Tagasi üles