Ole sõbrale kaine autojuht ja ära roolis telefoni näpi. Maanteeamet esitab liiklejatele väljakutseid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Maanteeamet esitas liiklejatele seitse erinevat väljakutset. Üheks neist on piirkiiruse jälgimine.
Maanteeamet esitas liiklejatele seitse erinevat väljakutset. Üheks neist on piirkiiruse jälgimine. Foto: Margus Ansu

Maanteeamet alustab neljapäeval väljakutsenädalaga, mille jooksul kutsutakse autojuhte end õiges liikluskäitumises proovile panema.

Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Gerli Grünberg ütles, et väljakutsete vastuvõtmine ehk enda proovilepanek milleski ootamatus on väga populaarseks saanud. "Maanteeamet esitab nüüd väljakutse kõigile, kes soovivad liikluses teadlikumalt käituda. Alustuseks kutsume liiklejaid olema oma sõpradele kaine rool, aga juba laupäeval kutsume üles lähedase sõiduvahendit kontrollima."

Alates neljapäevast esitab maanteeamet kõikidele autojuhtidele erinevaid väljakutseid.

12. juuli. Olen täna sõbrale kaine rool. Lähedaste võimuses on alkoholi tarvitanud inimest mitte lasta sõidukirooli istuda või takistada sõidukijuhti üldse alkoholi pruukida. Aita sel päeval sõber turvaliselt peole ja peolt koju – omasid ei lasta täis peaga rooli.

13. juuli. Teen täna enda ja sõbra liiklemisvahendi korda. Kõik, mis liigub, vajab hooldamist. Vaata üle, kas su auto õlitase on normis või kas rattakett on õlitatud. Uuri ka näiteks vanaemalt või naabritädilt, kuidas on lood nende jalgratastega.

14. juuli. Valin täna peatoe õige kõrguse. Kas sa teadsid, et peatugi ei ole vaid mugavuselement? Autoõnnetuse korral on peatoe vale seadistuse tõttu väga suur risk saada surmavaid vigastusi või seljaaju trauma. Ja kui juba peatuge üle vaatad, siis kontrolli, ega turvavööl ole keerde sees ja kas pingutusmehhanism toimib.

15. juuli. Täna liiklen teisiti. Kui liikled tavaliselt autoga, siis miks mitte teha seda täna jalgsi. Kui ühistranspordiga, siis miks mitte teha seda täna jalgrattaga. Leia endale sobivaim viis, kuidas muul moel liikuda.

16. juuli. Järgin täna piirkiirust. Liiklus ei ole koht, kus püüda aega tagasi võita. Piirkiiruse eiramine ei mõjuta ainult ühte ohukomponenti, vaid mõjub doominoefektina rohkematele teguritele. Võta aega, et ohutult punktist a punkti b jõuda. 

17. juuli. Täna ei näpi liigeldes telefoni. Rööprähklemine liiklusesse ei sobi. Proovi sel päeval, kuidas on veeta üks päev autoroolis kõrvaliste tegevusteta. Kui juhid, siis juhi.

18. juuli. Täna peatun, vaatan, veendun ja tänan! Liikluses on jagatud vastutus – ka jalakäijal on oluline enne teeületust peatuda, vaadata mõlemale poole ja veenduda teeületuse ohutuses. Kui sõidukijuht laseb sind üle tee, siis ole hea ja täna teda.

Maanteeamet korraldab väljakutsenädalat esimest korda ning see kestab 12.–18. juulini. Väljakutsetega on võimalik liituda maanteeameti Facebooki lehel.

Tagasi üles