Vargad tegutsevad sagedamini nädalavahetusel

Üllar Priks
, reporter
Copy
Murdvaras. Pilt on illustratiivne.
Murdvaras. Pilt on illustratiivne. Foto: Toomas Huik

Politsei pressiteates seisab, et enim vargusi pannakse toime neljapäevast pühapäevani, mil on suurim tõenäosus, et pererahvas on kodust eemal. Tuulutusrežiimile ununenud aken või väärtuslikud esemed, mida aknast näha, on pikanäpumeestele ahvatluseks ja teateks, et kodust on miskit võtta.

Politsei- ja piirivalveameti ennetuse ja süüteomenetluse büroo juhtivkorrakaitseametnik Nurmely Mitrahovitš tõdes, et vargused kodudest on vähenemas, kuid alati saab vara kaitsta paremini.

"Statistikast rääkides on suurim varguste vähenemine toimunud Harjumaal, kuid sellegipoolest registreeritakse Eestis kõige enam vargusi just siin. Maakonniti oli varguste registreerimise pingerea eesotsas lisaks eelmainitule Ida-Viru ja Tartu maakond," selgitas Mitrahovitš.

Tallinnas vähenesid mullu vargused tervelt kolmandiku võrra. Piirkonniti varastati enim Lasnamäel, Kesklinna ja Põhja-Tallinnas. Eluruumidest varastati proportsionaalselt enam ka Tartus, Narvas, Pärnus ja Kohtla-Järvel.

“Põhiosa vargustest pannakse toime vaba sissepääsu teel ehk lahtiste akende ja lukustamata uste kaudu. Sissetungimised uste, akende ja lukkude lõhkumisega on hakanud vähenema. Sealt, kus omanik on varga eest pool tööd märkamatusega juba ära teinud, kiputakse ka rohkem võtma," rõhutas Nurmely Mitrahovitš.

Kui sisselöödud aken või lahtine uks annab märku, et koju on sisse murtud, ei tasu siseneda, vaid kutsuda kohe politsei hädaabinumbril 112.

Kuidas oma kodu ja vara kaitsta?

Lukusta välisuks ka siis, kui oled kodus.

Kui kodust lahkud või magama lähed, sulge aknad ja lukusta uksed.

Veendu enne oma vara juurest lahkumist, et see on turvalises kohas (näiteks jalgrattad ja muruniiduk kuuris, auto võtmeta pult vutlaris jne).

Tunne oma naabreid! Kaalu koos nendega naabrivalvepiirkonna loomist. Olles kodust pikemalt ära, teata sellest usaldusväärsetele naabritele ja palu neil aeg-ajalt postkasti tühjendada. Kui märkad oma kodupiirkonnas kahtlase käitumisega inimesi, anna sellest teada hädaabinumbril 112.

Märgista väärtuslikud esemed, tee neist fotod ja salvesta kindlasse kohta. Märgistatud esemeid on varastel raskem edasi müüa ja hiljem on asjade omanikke varga tabamisel lihtsam tuvastada.

Vargusi aitab ära hoida ka see, kui paigaldad valveseadmed või kasutad turvafirma teenuseid.

Jaga targalt infot selle kohta, kui viibid kodust eemal. Et varaste lemmikud on kodud, mille pererahvas on ära sõitnud, ei maksa sotsiaalmeedias avalikult oma puhkusepilte või -plaane jagada. Meistervargale on see nagu küllakutse.

Vaata, keda oma koju külla lubad. Kutsu külla vaid inimesi, keda sa usaldad. Tee alati kindlaks, et uksele koputav tundmatu on see, kellena ta end tutvustab.

Märksõnad

Tagasi üles