President andis esimese sotsiaaltöö preemia Viljandi Haiglale

President Kersti Kaljulaidilt võttis preemia vastu keskuse juhataja Rita Kerdmann.

FOTO: Raigo Pajula

President Kersti Kaljulaid andis täna esimese Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu sotsiaaltöö preemia Viljandi Haigla sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskusele, mis tegutseb ka Tallinnas, Sillamäel, Narvas ja Jõhvis.

Riigipea sõnul on hea meel, et nüüdsest on Presidendi Kultuurirahastu iga-aastaste preemiate seas ka sotsiaaltöö oma. Vajadust sellise preemia järele näitab tema hinnangul seegi, et selle saamiseks esitati peaaegu poole rohkem ettepanekuid kui kultuurirahastu teistele konkurssidele.

Sotsiaaltöö valdkond ei ole Eestis alati olnud tähelepanu keskpunktis ning põhjus on lihtne ja inimlik: inimesed ei taha mõelda asjadele, mis ei ole maailmas kõige paremas korras. "Meile on omane vaadata tulevikku ja mitte vaadata, kas keegi on maha jäänud. Tean, et sotsiaaltöö tegijad on sageli pidanud oma tööd tegema justkui läbi halli kivi minnes," ütles riigipea preemia kätteandmisel.

Preemia laureaadi juurest saavad abi need, kellest sagedamini kiputakse ühiskonnas mööda vaatama, lausus president Kaljulaid. "Inimesed, kes on sageli kaotanud kõik: pere, sõbrad, töö, eneseusu ja -väärikuse. Kes põhjustavad kahju endale ja tihti ka oma lähedastele ning kelle haigus paneb neid korda saatma tegusid, mille all ühiskonnas kõik kannatame."

Riigipea sõnul on selles töös tagasilangused tavapärased. "Viljandi keskusel on õnnestumisi praeguseks siiski üle saja. Taas elab normaalselt elu üle saja inimese, kes on naasnud tööle, kasvatavad lapsi ja maksavad oma võlgu. Keskuse 90 töötajast viiendik on ise tulnud neist programmidest ja aitavad nüüd teisi ja osa endisi abivajajaid töötab ka teistes sarnastes asutustes," lausus president Kaljulaid.

Viljandi Haigla sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskuse tegevjuhi Rita Kerdmanni sõnul tehakse sotsiaaltööd enamasti nähtamatult, kuid ilma selleta ei saa öelda, et ühiskond ja riik on olemas kõigi jaoks – nii nende jaoks, kellel läheb hästi, kui ka nende jaoks, kellel nii hästi ei lähe.

"Sõltuvushaiged on läbi aegade olnud Eestis demoniseeritud, kuid pole võimalik üle hinnata seda vaimujõudu, mida vajab sõltlane selleks, et alustada ravi. See väike samm on kõige olulisem. Peale seda lähevad asjad juba tasapisi ülesmäge. Võin rõõmu ja uhkusega öelda, et üks viiendik meie töötajatest on meie endised kliendid – kogemusnõustajad, kelle saatusekaaslastele jagatav nõu on hindamatu," lausus Rita Kerdmann.

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu sotsiaaltöö preemia on mõeldud inimesele või organisatsioonile, kelle tegevus aitab parandada ühiskonnas ebasoodsal positsioonil olevate inimeste toimetulekut ja elukvaliteeti ning luua neile tingimusi oma olukorra parandamiseks. 5000 euro suurust preemiat antakse välja kord aastas ja seda rahastab Cleveron.

Tagasi üles
Back