Poole aastaga on roolist tabatud rohkem kui 2500 joobes juhti

Tänavu on esimese viie kuuga roolist tabatud 2566 alkoholijoobes sõidukijuhti.

FOTO: Mihkel Maripuu

Joobes sõidukijuhi osalusel juhtunud liiklusõnnetuste arv on viimastel aastatel mõnevõrra vähenenud, kuid hukkunute hulk on jäänud samaks. Tänavu on esimese viie kuuga roolist tabatud 2566 alkoholijoobes sõidukijuhti, 956 neist olid kriminaalkorras karistatavas joobes.

Maanteeameti tellitud küsitlusuuringu järgi on 60 protsenti elanikkonnast valmis takistama alko- või narkojoobes juhti rooli istumast ja 22 protsenti on valmis takistama vaid oma tuttavaid. Aastatega on takistada püüdjate osa püsinud samal tasemel. Tegelikkuses on joobes juhti takistanud või püüdnud takistada 45 protsenti elanikkonnast.

"Möödunud aastal toimus joobes sõidukijuhi osalusel 148 inimkannatanuga liiklusõnnetust," kirjutab pressiteates ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand. "Tihtilugu tarvitatakse alkoholi kaaslastega, mis tähendab, et enne rooli istumist on olnud kellelgi võimalus kaaslane peatada, kuid seda ei ole suudetud teha piisavalt tulemuslikult või on see üldse tegemata jäetud. Sõpradega peole minnes peaks juba varem läbi mõtlema, kuidas vältida seda, et keegi alkoholi tarvitanult sõidukirooli istub." 

Sõidukijuhtide teadlikkus alkoholi mõjust ja selle lagunemisest organismis ei ole aastatega oluliselt paranenud. Endiselt ollakse halvasti kursis, kui suure alkoholisisalduse veres tekitab pits viina ja mitu tundi kulub täielikuks kainenemiseks. Alkoholi lagundamisprotsessi ei ole võimalik forsseerida. Rahva seas levinud müüdid, et magamine, sportimine, saunas või külma duši all käimine kiirendavad kainenemist, ei pea tegelikkuses paika. Vaid 5 protsenti alkoholist kaob higistamise ja uriini kaudu, 95 protsenti tööst teeb ära maks. Täielikuks kainenemiseks on vaja aega.

"Alkoholi tarvitamine tekitab paljudes inimestes tunde, et temaga ei juhtu midagi halba, sõidetakse suurtel kiirustel ja turvavööta. Kõik need kolm faktorit – alkohol, kiirus ja turvavööta sõit – viivad kokkuvõttes suure tõenäosusega raskete tagajärgedega liiklusõnnetuseni," ütles Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juht Hannes Kullamäe. "Kui teil endal ei õnnestu takistada alkoholijoobes lähedast sõitma minemast, tuleb kindlasti abi paluda politseilt, helistades numbrile 112. Seeläbi saab ära hoida suurema õnnetuse, mis võib igaveseks ära rikkuda kogu perekonna elu ja tekitada valu paljudele inimestele."

Maanteeameti ennetuskampaania "Omasid ei lasta täis peaga rooli" kestab 10. juunist 7. juulini. Kampaaniaga teadvustatakse, et lähedaste võimuses on alkoholi tarvitanud inimest takistada sõidukirooli istumast või takistada sõidukijuhti alkoholi tarvitamast. Koostööd tehakse Selveri ja Stockmanniga, kes kasutavad alkoholilettidel kampaaniasõnumiga reklaame.

Tagasi üles