R, 9.12.2022

Mais ärgitatakse igaüht nurmenukke otsima

Egon Valdaru
, reporter
Mais ärgitatakse igaüht nurmenukke otsima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Nurmenukk levib harilikult niitudel ja rohumaadel, tee ja metsa servas, peamiselt rannikualadel ning mägedes.
Nurmenukk levib harilikult niitudel ja rohumaadel, tee ja metsa servas, peamiselt rannikualadel ning mägedes. Foto: Kaarel Kaisel

Eestimaa Looduse Fond (ELF) koos Tartu ülikooli teadlaste ja "Teeme ära!" talgupäeva meeskonnaga kutsub sel kevadel kõiki osalema ajaloolises kodanikuteaduse algatuses "Eesti otsib nurmenukke". Selles osalemiseks tuleb otsida koht, kus nurmenukud õitsevad, minna nurmenukk.ee lehele ja vaatlus sisestada. Kogutud andmeid kasutavad ülikooli teadlased oma teadustöös.

"Julgustan kõiki õue nurmenukke otsima tulema, ka neid, kes varem pole loodusvaatlusi teinud või end looduse tundjaks ei pea," ütles ELF-i ekspert Silvia Lotman. "Õnneks on teadlased uurimiseks valinud just nurmenuku, mis on meil laialt levinud ja kergesti äratuntav, veebikeskkonnas oleme vaatluse sisestamine teinud võimalikult lihtsaks," lisas Lotman.

Tartu ülikooli ökoloog Tsipe Aaviku sõnul ei vaja vaatluse tegemine suuri eelteadmisi, kuid kogutud andmetel on Eesti teadustöö tegemises ja loodusteaduste populariseerimises suur roll. Kevadet kuulutaval nurmenukul esineb kahte tüüpi õisi, millel on lihtne peale vaadates vahet teha. Erinevat tüüpi õitega isendeid on nurmenukukogumikes tavaliselt võrdselt. Nurmenukule sobivate kasvukohtade kahanemise ja kadumise tagajärjel võib see tasakaal aga paigast nihkuda, mis ongi Tartu ülikooli uuringu fookuses.

Teadusandmete kogumine kestab mais kuni nurmenukud õitsevad. Nurmenukke võib leida metsaservadest, teeäärtest ja niitudelt. Eriti levinud on nurmenukk Põhja- ja Lääne-Eestis. 

Vaatlused saab sisestada aadressil nurmenukk.ee. Algatuses saab osaleda ka meeskondadega, kogu klassiga ja muude seltskondadega, kellest usinamatele on välja pandud auhinnad. Hea aeg nurmenukke koos seltskonnaga uurida on "Teeme ära!" talgupäev 4. mail, kui paljud inimesed väljas tegutsevad. Nurmenukutalguid saab ise korraldada ja registreerida "Teeme ära!" kodulehel.

Lisainfot saab siit.

Märksõnad
Tagasi üles