Tormi taga on kuuvarjutus

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Selge ilma korral saab jälgida täielikku kuuvarjutust.
Selge ilma korral saab jälgida täielikku kuuvarjutust. Foto: Elmo Riig / Sakala

Selge ilma korral saaks täna näha selle aasta teist täielikku kuuvarjutust. Eestis ei oleks see nähtav täies pikkuses, kuid tähtsamad faasid paistaksid pimedal ajal ilusti kätte, kirjutab astronoomia.ee.

Astronoomide sõnul on see kuuvarjutus vaadeldav kõikjal maailmas ajal, mil Kuu ei ole loojas ning ilmaolud seda lubavad.

10. detsembril tõuseb Kuu Eestis umbes kell 15.15. Selleks ajaks on Kuu juba osa vasakpoolsest tükist kaotanud, sest Maa täisvari varjutab selle kell 14.46. Kuu jõuab täisvarju kell 16.06. Varjutuse maksimumfaas on aga kell 16.32.

Maksimumfaasis muutub Kuu kas punakaks või pruunikaks. Kuu parempoolne serv lahkub täisvarjust kell 16.57 ja täisvari kogu Kuult kell 18.18.

Asjatundjate sõnul on seekordne kuuvarjutus niinimetatud hele varjutus, sest Kuu läbib Maa varju selle lõunapoolse serva lähedalt. Astronoomide arvates on Kuu ülemine serv varjutuse tipphetkel alumisest servast tumedam.

Varjutus saab tegelikult alguse juba kell 13.34, mil Maa poolvari hakkab Kuu ketast katma. Pärast täisvarjutust on Kuu poolvarjus veel kella 18.18—19.30. Poolvarjutust on Kuu heleduse tõttu raske näha.

Kuu asub varjutuse ajal Sõnni tähtkuju heledaima tähe Aldebrani lähedal. Kuu juures on näha ka Plejaadide täheparve, Hüaade ja Kaksikute tähtkuju.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles