Paistu vald rajab moodsa sotsiaalkeskuse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Vallavanem Ene Saar ja sotsiaaltöötaja Sirli Toom usuvad, et keskus sobib vallamaja lähedal paiknevale krundile hästi.
Vallavanem Ene Saar ja sotsiaaltöötaja Sirli Toom usuvad, et keskus sobib vallamaja lähedal paiknevale krundile hästi. Foto: Peeter Kümmel / Sakala

Kevadel plaanitakse Paistu vallamaja lähistel lüüa kopp maasse, et rajada sotsiaalkeskus. Üürilised peaksid sellesse kolima jõuludeks.

Paistu vallavanem Ene Saar ütles, et maaküttega hoone esimesel korrusel neljas ühetoalises korteris hakkavad elama liikumispuudega inimesed. Kahe korteri peale on seal avar duširuum ning liikuda saab ratastoolis. Teisele korrusele tuleb kaks kahetoalist ja kümme ühetoalist korterit. Neist igaühes on tualett ja duširuum, kööginurk, interneti- ja telefoniühendus ning pesumasina paigaldamise võimalus.

Elektriautoga sotsiaaltöötaja

Esimesele korrusele tulevad ka sotsiaaltöötajate ruumid ning ametisse saab asuda hambaarst.

«Sotsiaaltöötaja toetab ja kui vaja, aitab majaelanikel asju ajada. Tema käsutusse antakse elektriauto ning klientide soovi korral lahendatakse toitlustusküsimus valla koolisööklate abiga,» selgitas vallavanem.

Sotsiaalkeskuse elanikel peaks olema mugav kasutada raamatukogu ja sauna, mis on naabruses paikneva vallamajaga ühe katuse all.

Tulevast ehitist tutvustades ütles Ene Saar, et vaba aja ruumi võivad kasutada kõik majaelanikud ning sellest võib saada päevakeskus. Tulevikus kavandatakse sinna ka koduhoolduse korralduse keskpunkt.

Algul oli Paistu vallal kavas osaleda sel kevadel Viiratsis avatud eakate hooldekodu rajamises koos Viljandi linna ning Viiratsi ja Saarepeedi vallaga. Viimaks otsustas Paistu sellest ettevõtmisest siiski taanduda.

Ühisprojekt näis ulmeline

«Kui koostööprojekti kavandasime, oli idee ulmeliselt ülepaisutatud ning meie osa KOIT-kavast saadud toetuses olnuks üsna väike. Leidsime, et seda toetust on võimalik otstarbekamalt kasutada,» selgitas Ene Saar.

Tema meelest on parem, kui inimesed elavad võimalikult kaua oma korteris. «Ei ole mõistlik suunata neid 24 tunni hooldusele enne, kui see on hädavajalik. Esiteks on see väga kallis teenus ning teiseks kipub inimene hooldekodus kiiresti abituks muutuma. Meie pakutud lahendus on ökonoomsem nii perele, omavalitsusele kui inimesele endale.»

Uude elamusse asuvad nii valla sotsiaalkorterite elanikud kui mõned sotsiaalkeskuse elanikud.

Ene Saar, kes juhib ka Viljandi ümbruses ühinemist kavandavate valdade sotsiaaltöö rühma, leidis, et uus keskus aitaks leevendada Pärsti ja Saarepeedi valla sotsiaalkorterite nappusest tingitud muret. «Praegu elab osa inimesi kehvades tingimustes, aga kui suure valla peale on 30 sotsiaalkorterit, peaks sellest piisama.»

Hooldekeskus lõpetab tegevuse

Vallavanem tõdes, et Paistu valla hooldeasutus, mis asub kogudusele kuuluval üüripinnal, lõpetab eeldatavasti tegevuse tuleva aasta lõpul. Hoone vajab remonti ning et kohti on seal vähe, on seda ebaotstarbekas ülal pidada. Kohamaksu muudavad kallimaks ka hoone üürikulud. Praegustele asukatele leitakse koht maakonna teistes hooldekodudes.

Paistu valla sotsiaaltöötaja Sirli Toom ütles, et uue keskusega paraneb sotsiaaltöö kvaliteet märgatavalt. «Meie töötingimused muutuvad paremaks ning klientide elu privaatsemaks,» rõõmustas ta. Toom lisas, et kuna majja tuleb ühistegevusruum, siis kutsutakse sinna kindlasti külalisesinejaid, keda oodatakse kuulama ja vaatama ka ülejäänud vallarahvast.

Sotsiaalkeskuse ehitaja leidmiseks on riigihange välja kuulutatud. Ene Saare andmetel on ehitamiseks saadud 498 230 eurot Ettevõtluse Arendamise sihtasutuse avalike teenuste arendamise programmist, vald tasub vajaliku omaosaluse ning lõplik maksumus selgub hanke käigus.

Märksõnad

Tagasi üles