Seni tuvastatud juhtudel on raha õige lepingupartneri asemel liikunud näiteks Gruusias asuvatele kontodele ja see on võimalikuks saanud eeskätt seetõttu, et kelmid on end kaubasaatja meiliserverisse smugeldanud, jälginud arvete liikumist, tuvastanud maksja andmed ning selle info siis enese kasuks pööranud.
"Seni õnge läinud ettevõtete arvemajanduse mõttes ei ole tegu ülisuurte summadega ning paha aimamata ei näinud suurfirmad kelmust esmapilgul kohe läbi, sest igapäevased rahasummad, mida liigutatakse, on suured ning tehinguid palju," selgitas Lill. "Paharettidele on see siiski aga piisav summa mõnusa äraelamise loomiseks."
Et nii sulid, raha, tehingud kui ka tõendid on kõik mõnes välisriigis, on Eesti politseil selliseid kuritegusid väga keerukas, kui mitte võimatu lahendada.
Kahju 3000 – 100 000 eurot
Huvitaval kombel on seni politseinikud saanud selliste juhtumite kohta infot vaid Viljandimaalt ning ohvreid on kokku vähemalt viis. Kaotatud summad ulatuvad 3000 – 100 000 euroni ning nende juhtumite uurimiseks on politsei alustanud süüteomenetlused.
Lille sõnul on skeemi aga lihtne murda, kui ettevõtjad on piisavalt tähelepanelikud ja valvsad. "Ei ole liiast topeltarvet saades selle esitajalt üle täpsustada, kas uus arve on ikka korrektne ning nende endi saadetud. Lisaks tuleks sellistel puhkudel alati teraselt arvel olevad rekvisiidid ja firma nimi üle kontrollida," õpetas ta. "Vahetu ja aus suhtlus oma koostööpartneritega on edu pant ning on igati õigustatud aeg-ajalt kontrollida ka oma kauaaegse partneri arvete õigsust ja korrektsust. Ennetus on parem kui õnnetus, nii et olge palun kõik oma ettevõtmistes tähelepanelikud ja täpsed.”