UNEL ON TÄHTIS SEOS paljude peavaludega. Traditsiooniliselt usutakse une kõikvõimsasse valusid leevendavasse jõusse. Tõepoolest, paljude migreenitüüpi peavalude all kannatajatele on tuttav olukord, kus tundub, et magamajäämine on ainus võimalus migreenihoost pääseda. Unepuudus või katkendlik ööuni on ka üsna tüüpilised migreeni ja teistegi peavalude vallandajad.
Uni – kas peavalude leevendaja või tekitaja?
Kindlasti ei saa aga väita, nagu oleks võimalikult pikk unetundide arv universaalne peavalurohi. Vastupidi, peavaluga tegelevad spetsialistid soovitavad vältida nii unepuudust kui liiga pikka magamist. Liiga pikk voodis pikutamine une saabumise või säilitamise lootuses ei pruugi olla tulemuslik.
Kõige kindlamini ennetab peavaluhooge regulaarne unerežiim, mille puhul magatakse igal ööl ühepalju tunde. Sageli on peavalude all kannatajad ise leidnud, et ka kindlast söömisrežiimist kinnipidamine on vajalik. Eluviisidel on seega peavalude ennetuses ülioluline roll.
Peavaluga tegelevad spetsialistid soovitavad vältida nii unepuudust kui liiga pikka magamist.
ERINEVALT MIGREENIST on kroonilistel ja sagedastel peavaludel unega hoopis teine seos. Kroonilistest peavaludest räägitakse, kui mis tahes peavalu esineb keskmiselt rohkem kui pooltel päevadel kuus ning probleem on püsinud vähemalt kolm kuud. Sage häiriv valu võib takistada nii magamajäämist kui une terviklikkust.
Krooniliste peavalude all kannatajail on oht sattuda nõiaringi, mis koosneb mittekosutavast unest, peavalust ning valuvaigistite ja uinutite ülemäärasest tarvitamisest. Valuvaigistid ja uinutid võivad pikemaajalise kontrollimatu tarvitamise tagajärjel nii une- kui peavaluprobleemi omal moel alal hoida ja süvendada.
Krooniliste peavaludega käivad kahjuks sageli käsikäes ka meeleoluhäired nagu depressioon ja ärevus. Nende probleemide koos esinemisel võivad abiks olla psühhiaater, uneõde või unenõustaja.
Apteekides on saadaval suur valik looduslikke und soodustavaid preparaate, mida tõepoolest võib lühiajalise unetuse korral mõnda aega omal käel une soodustamiseks katsetada. Levinud aps unetusega võitlemisel on aga alkoholi tarvitamine enne uinumist. Ükski alkohoolne jook ei ole unerohi ega anna sügavat, värskendavat und.
Paljud peavalude all kannatajad on kindlasti kuulnud «sõbralikku» soovitust ravida peavalu pitsi kangema joogiga. Uskumust, nagu lõõgastaks alkohol lihaseid ning oleks kuidagi hea ja loomulik peavalurohi, ei maksa liiga tõsiselt võtta. Alkohol, ka väikeses koguses, võib peavalude korral probleemi tunduvalt hullemaks teha.
Lisaks migreenile ja pingepeavalule, mida nimetatakse healoomulisteks peavaludeks, ehkki need on patsientidele ebameeldivad, on terve hulk peavalusid, mis on tingitud mõnest teisest kehalisest haigusest. Näiteks keskeas avalduv hommikune tuim peavalu, millega kaasnevad suukuivus, öised hingamisseisakud ja norskamine, võib viidata uneapnoele. Niisugune peavalu ei möödu enne, kui põhihaigus saab ravitud.
Levinud aps unetusega võitlemisel on alkoholi tarvitamine enne uinumist. Ükski alkohoolne jook ei ole unerohi ega anna sügavat, värskendavat und.
ENAMIKU SAGEDASEMATE peavalude raviga saab edukalt hakkama perearst. Perearst võib soovitada peavalupäeviku pidamist ravi edukuse jälgimiseks ning ka juhul, kui peavalu diagnoos vajab täpsustamist ja on tarvis edasi pöörduda peavaluspetsialistile. Paralleelselt peavalupäevikuga soovitatakse kaasuva uneprobleemi korral (või ka iseseisva unehäire puhul) pidada unepäevikut, kus on kirjas ööune ja päevaste uinakute kestus, päevased tegevused ning uinutite ja alkoholi tarvitamine.
Eesti peavalu selts juhib laialt levinud terviseprobleemile peavalule tähelepanu juba kaheksandat aastat järjest. Tänavu ongi peavalu päeva fookuses uni. Rohkem nõuandeid peavalu kohta saab tasuta infopäeval laupäeval kell 11 Viljandi pärimusmuusika aida väikeses saalis.