/nginx/o/2019/03/20/11879698t1h86d1.jpg)
Viies aastaaeg on viimastel päevadel saanud Soomaal aina uut hoogu ja kolmapäeva hommikul võis tõdeda, et veetase on eelmise hommikuga võrreldes taas ligi 13 sentimeetrit kõrgem.
Esimest suurvett näitas Soomaa tänavu veebruari keskpaiku. Vahepeal andis vesi järele ja ega keegi teadnudki, ehk on tänavune tipp möödas, kuid pärast langust tõusis vesi taas ja siis veel kord.
"See on kolmas tipp. Ta on käinud üles-alla üle kuu aja – viis või kuus nädalat," ütles Soomaa turismiettevõtja Aivar Ruukel. Seega võib kevade alguse puhul ehk tänavust rekordüleujutustki oodata. Praegu on tase igatahes kõrgem, kui oli veebruaris või paar nädalat tagasi.
"Lõpuks on ju soe," selgitas Soomaa mees. "Kõik see lumi ja jää on saanud sulama."
Varem oli piirkonnas jääd rohkesti ja see ei andnud üleujutusele lisa, kuid nüüd teeb päike oma töö ja kasuks on tulnud vihmad.
Veel teisipäeval kirjutas Aivar Ruukel Facebooki rõõmusõnu taas kerkinud veetasemest ning lausus, et hoiab pöialt, et 265 sentimeetrit ikka ära tuleks. Siinkohal viitas ta Riisa mõõtepostile, millel veetaset jälgitakse. Soomaa üleujutused algavad 150 sentimeetrist.
Kolmapäeva hommikul ilmateenistuse veebi riputatud andmeid uuesti vaadates võis ta näha seal numbrit 262, mis tähendab, et Soomaal oli vesi 262 sentimeetrit kõrgemal kui suvisel ajal. Möödunud hommikuga võrreldes oli lisandunud 13 sentimeetrit. Ruukel arvas, et vahest neljapäeval on üleujutuse tipp ja siis hakkab olukord stabiliseeruma, aga kindlasti on ka nädalavahetusel, mida vaadata.
"Nüüd ju kõik sulab ja vett on tulnud igalt poolt juurde. Samas maa on külmunud ja endasse ta seda nii hoogsalt veel ei võta," rääkis ta.
:format(webp)/nginx/o/2019/03/20/11879697t1h9062.jpg)
Muidugi tuleb arvestada, et kruusatee, mis Viljandi poolt tulijaid Soomaale viib, on kevadest kannatada saanud ja auklik. "Eks ta kehv ole, aga samas kelts alles sulab ja midagi teha ei saa," nentis Ruukel. Seega on ka Soomaa üleujutuseni jõudmine paras seiklus.