iDeal kampaania

Helir-Valdor Seeder: ma pole kunagi rääkinud nelja erakonna võimuliidust
"Koostöö sotsidega oli nii hea, et saatsime koos Reformierakonna opositsiooni."

Kolmapäeval käis Isamaa juht Helir-Valdor Seeder Kadrioru lossis ja kohtus presidendiga. Pisut pärast seda tegi Reformierakond avalduse, et alustab koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga.

FOTO: Mihkel Maripuu

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder lükkas ümber eile Eesti ajakirjanduses levima hakanud väite, justkui oleks ta pakkunud välja mõtte luua koalitsioon, kuhu kuuluksid Keskerakond, EKRE, Isamaa ja sotsiaaldemokraadid.

Seeder andis mõista, et nii rumalat ideed poleks ta kunagi välja öelnud. Neljapäeval püüdis ta välja selgitada, kust selline jutt levima oli hakanud, aga algallikat tal ajakirjandusest leida  ei õnnestunudki.

Isamaa esimees kinnitas, et näeb võimalust Isamaa, EKRE ja Keskerakonna koostööks juhul, kui kahe suurema riigikogu erakonna läbirääkimistest asja ei saa. Samuti kinnitas ta, et enne kui Keskerakond pole lõpetanud läbirääkimisi Reformierakonnaga, ta oma pakkumist ametlikult ei esita.

Seeder selgitas, et paralleelselt mitme kõneluse pidamine muudaks ühe erakonna ebausaldusväärseks ning see oleks väga keeruline. "Siis tekib küsimus, kas tegemist on väljapressimiste või vähempakkumistega," nentis ta ja tõi võrdluse dopinguga, sest tänapäeva poliitilises kultuuris peetakse sellist tegevust keelatud võtteks. Juba see, et Reformierakond pidas kaks päeva kõnelusi kolme erakonnaga, enne kui teatas oma esimese valiku, on Seedri arvates Eesti poliitika väga halb näide.

Reformierakond põhjendas kolmapäeval Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega läbirääkimistest loobumist sellega, et suhted kahe väiksema erakonna vahel on nii kehvad, et nad ei pruugi ühte ruumi ära mahtuda. Viljandimaalt parlamenti valitud Jürgen Ligi sõnas, et sellist pagasit ei taha endale ükski peaminister.

Seedri sõnul pole Isamaa ja sotside võimalikud vastuolud läbirääkimistest loobumiseks mingi põhjus, vaid põhjendus. "Jah, me oleme ideoloogiliselt väga erinevad, aga me oleme olnud koos pikka aega koalitsioonis ja meie koostöö oli lausa nii hea, et me koos otsustasime paar aastat tagasi Reformierakonna juurest ära minna," tuletas Seeder viimast koalitsiooni lagunemist irooniliselt meelde.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles