Viljandi suurima jaoskonna juht: loodame täna tuhandet valijat

Valimiste esimesed minutid Jakobsoni koolis asuvas jaoskonnas

FOTO: Marko Saarm

Viljandi linna suurima valimisjaoskonna juht Marko Kotsar lootis paarkümmend minutit enne jaoskonna avamist, et Männimäe elurajoonis asuva Jakobsoni kooli valimiskasti juurde jõuab pühapäeval vähemalt tuhat valijat. Siis oleks selles jaoskonnas valijaid üle 65 protsendi nimekirja kantutest.

Kokku on selles jaoskonnas 3500 valijat ning üle 1300 oli pühapäevaks otsuse teinud. «E-hääletajaid oli 920, eelhääletajaid 177 ning väljaspool elukohta eelhääletanuid samuti veidi alla kahesaja,» võttis Kotsar senise statistika kokku. «Loodame, et täna tuleb meie juurde üle tuhande inimese.»

Kakskümmend minutit enne jaoskonna avamist oli Jakobsoni kooli sööklas kõik valijate vastuvõtuks valmis. «Anname viimast lihvi,» selgitas Kotsar.

Esimene valija saabus neli minutit enne üheksat ning Kotsar juhatas ta jaoskonna ruumidest välja, sest valimine tohtis alata täpselt kell 9. Koeraga jalutama tulnud Katrin Sarapuu tunnistas, et ta ei teadnud, mis kell valimisjaoskond avatakse, ning ootas pisut kooli fuajees, enne kui uksed ja valimiskast avati. Oma valiku oli naine ära teinud juba tükk aega tagasi, nüüd tuli ta seda vormistama.

Kui jaoskonna uksed avati, oli valimiseks valmis juba kuus inimest. Esimese valija au sai endale Vassili Tšervak. Vene keeles kõnelev mees kinnitas, et käib kõikidel valimistel, oma valikut ta ei avaldanud, aga tunnistas, et õige kandidaadi leidmine oli üsna keeruline.

Jakobsoni kooli pühapäevane esimene valija oli Vassili Tšervak.

FOTO: Marko Saarm

Viis minutit pärast jaoskonna avamist oma valiku teinud Marju Valmsen ütles, et tema tuli jaoskonda, sest sellisel moel valimine meeldib talle kõige rohkem. «Korra olen ID-kaardiga e-hääletanud. Ei meeldinud,» sõnas ta. Temagi oli oma valiku ammu langetanud ning teekond valimisjaoskonda teda arvamust muutma ei pannud.

Marju Valmsen sõnas, et talle ei meeldi e-valimised ja seepärast tahab ta jaoskonnas oma hääle anda.

FOTO: Marko Saarm

Kotsari seletusel on riigikogu valimiste ajal valijate aktiivsus alati kõige suurem. Sel ajal teeb oma valiku 65 protsenti valijatest. Kohalikku volikogu valib keskmiselt 55 protsenti valijatest. «Ja europarlamendi valimised. Need paraku ei huvita suurt kedagi. Protsent jääb 35 kanti,» nentis ta.

Pool tundi pärast valimiste algust oli Jakobsoni kooli jaoskonnas käinud ligi sada valijat.

Tagasi üles
Back