Viljandi aukodaniku lapsepõlvekodu saab mälestustahvli

Eha tänav 1 maja küljes hakkab tänasest olema Viljandi aukodaniku Roman Toi mälestusmärk.

FOTO: Elmo Riig

Täna kell 12 avatakse Viljandis Eha tänav 1 maja küljes mullu meie hulgast lahkunud Viljandi aukodaniku, legendaarse helilooja ja koorijuhi Roman Toi mälestustahvel.

Avamisel esineb meeskoor Sakala ning sõna võtavad Tallinna Mulkide Seltsi liige Meelis Toom, riigikogulane ja Viljandi volikogu liige Jaak Madison ning meeskoori Sakala ja korporatsiooni Vironia esindajad.

Koosviibimiseks pole korraldajad küsinud linnalt avaliku ürituse korraldamise luba ega kooskõlastanud mälestustahvlit linnakunstnikuga. Viljandi avalike suhete ja turismiameti juhataja Krista Kulli sõnul oleks üritusest teatamine ja tahvli kooskõlastamine olnud korraldajatelt viisakas, aga mitte hädavajalik tegevus.

Kulli seletust mööda pole avaliku sündmuse loa taotlemine vajalik, kui selle korraldamisega ei piirata linlaste liikumist ega tekitata liigset müra ja ohtu. "Küll aga on hea tava raadi sellise sündmuse läbiviimisest teavitada," lisas Kull.

Linnakunstnik Malle Londoni sõnul pole temani jõudnud ka plaadi kujundus, kuid selle kooskõlastamine pole nõutud, sest hoone Eha tänav 1 asub muinuskaitseala kaitsevööndis.

Viljandi volikogu juht Helir-Valdor Seeder on seostanud tänast üritust lähenevate valimistega. Mälestusplaadi avamise eestvedaja on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kohalik liider Jaak Madison.

Madison selgitas, et mälestustahvli avamise kuupäev on seotud Roman Toi Viljandi aukodanikuks nimetamise kuupäevaga. Nimelt andis linnavolikogu just täna 21 aastat tagasi ehk 27. veebruaril 1998 Roman Toile Viljandi aukodaniku nimetuse. Viljandi linnal on vaid kolm aukodanikku ning ülejäänud kaks on kindral Johan Laidonerile ning 1920. ja 1930. aastatel Viljandi linnapea olnud August Maramaa.

Mälestustahvli idee üks autorites Jaak Madison ütles, et Viljandi aukodaniku Roman Toi tegevust ja hindamatut panust Eesti rahvuskultuuri säilitamisse pole seni linna avalikus ruumis märgistatud. "Mul on väga suur rõõm, et 21 aastat pärast Roman Toi Viljandi aukodanikuks nimetamist saab ta lõpuks ka omanimelise mälestustahvli kodumaja seinale," ütles Madison.

Helir-Valdor Seeder on tunnistanud, et mullu 7. mail 101-aastasena meie seast lahkunud Roman Toile ausamba püstitamist pole volikogu tõepoolest veel arutanud, ning ta põhjendas seda asjaoluga, et Toi lahkumisest on veel väga vähe aega möödunud. Seedri hinnangul tuleks Toi mälestus Viljandis kindlasti jäädvustada suurema mälestussambaga.

Kirsta Kull lisas, et Viljandi linnavalitsus peab väga oluliseks linna väärikate kodanike mälestuse jäädvustamist, kuid sellised tegevused peaksid toimuma läbimõeldult ja koostöös linna ning erinevate huvirühmadega. "Selliselt jäädvustatud mälestused jäävad linnaruumi ja avalikkuse silmade alla aastakümneteks," sõnas Kull.

Mälestustahvli idee autorid on Viljandi linnavolikogu liige Jaak Madison, viljandlane ja Tallinna Mulkide Seltsi liige Meelis Toom ning Mulgimaa kivimeister Kalev Pehme.

Tagasi üles