Skip to footer
Saada vihje

Viljandi turul on riigikogu valimiste peamised teemad libedad tänavad ja veekeskus (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Laupäeval kell 9.45 Viljandi turu parklas. Valijate püüdmine on alanud.

Jõnksti libiseb jalg veega kaetud jääl, kui laupäeva hommikul Viljandi turu parklas autost väljun. Kell läheneb 10-le. Hirmus libe on, aga ikkagi parem kui paar tundi varem, kui auto rattad Riia maanteel klaassiledal jääl kohapeal ringi käisid ja mingitki pidamist otsisid.

Viljandi turule ei lähe ma seekord mitte kauplejate, vaid poliitikute pärast. On valimiste aeg ning telkides ja rahva seas jalutades pakuvad poliitikud tikke, pastakaid, šokolaadi ja loomulikult kõiksugu voldikuid oma ideedega. Nendest suurtest plaanidest inimesed aga väga palju kuulda ei taha. Kõige sagedamini esitatav küsimus on hoopis "Millal tuleb Viljandisse veekeskus?". Lisaks tahetakse palju rääkida pensionidest ja libedatest tänavatest.

"Ega mulle väga selline nänni jagamine meeldi," tunnistab turuvärava ning jumalasõna kuulutavate koguduseliikmete vahele oma väikese leti püsti pannud Vabaerakonna Järva- ja Viljandimaa piirkonna esinumber Ain Ostra. Samas nendib ta, et laupäeval peab erakond turul kohal olema ja inimesed pole leti ääres sugugi selleks, et saada tasuta pastakat või helkurit, vaid tahavad päriselt rääkida.

Vabaerakondlastel on telgi asemel lett. Ain Ostra (paremal) sõnul peab erakond laupäeval turul kohal olema, sest inimesed tahavad poliitika kohta uurida.

Kui ajakirjanik pärib, mida kõige rohkem küsitakse, vajub Ostra nägu naerule. "Millal veekeskus valmis saab?" vastab ta. "Just lahkus üks vanapaar, kes seda uuris."

Põhja-Sakala valla mehena kutsub Ostra nüüd kõiki viljandlasi Suure-Jaani, kus neljapäeval veekeskuse uksed pidulikult lahti tehti. "Vallavanem ajastas avamise just minu sünnipäevaks. Tore kingitus," ütleb ta.

Noorpoliitik Ruslan Trochynskyi koos teiste Eesti 200 liikmetega pole telki ega letti üles seadnud. Ta on ajanud oma näo ja nimega auto otse Keskerakonna ja sotside telgi kõrvale.

"Kas teil meie voldik on?" ennetab Trochynskyi ajakirjaniku küsimust. "Võtke helkur ka!"

Äkki kostab selja tagant Isamaa esimehe Helir-Valdor Seedri hääl: "Annate juba alla või?"

Helesinine Isamaa kirjaga vest seljas ja suur nännikott käes, liigub Seeder üksinda mööda turgu ringi ja püüab valijaid. Trochynskyi hetkelist segadust märgates täpsustab Seeder küsimuse mõtet: "Valged sallid kaelas!"

"Sul on ka valge," pareerib Trochynskyi, viidates Seedri sinisele vestile, millele on valgega kirjutatud "Isamaa".

"Mul on sinine," teatab Seeder.

Trochynskyi leiab lõpuks salli nurgalt sinaka Eesti 200 logo ning teatab, et tal on ka sinine. Selle peale lepivad kaks meest kokku, et nende erakonnad sobivad omavahel. Vähemalt värvide poolest.

Kui ülejäänud erakonnad on turul vähemalt kolme liikmega, siis Isamaad esindabki vaid üks mees, see-eest see kõige kõrgem.

"Meil on valimiskohvik, me käime rahvaga kohtumas bussijaama juures ja turule eraldi telki pole pannud," selgitab Seeder ning lisab, et tema kogemus näitab: just niimoodi ringi liikudes saab inimestega kõige paremini suhelda.

Kui valimiste nii-öelda suurte teemade määrajaks oleksid Viljandi turul liikujad, oleksid need teemad Seedri arvates Viljandi veekeskus, libedad tänavad ja pensionid. Veekeskusest olevat temaga rääkinud juba mitu võimalikku valijat ja nii mõnigi inimene olevat kurtnud, kuidas autoga polnud võimalik hommikul näiteks Tartu mäest üles sõita.

Ja siis pensionid. Nagu paljude teiste poliitikutega, on ka Seedriga soovitud seda teemat arutada. "Inimesi ei huvita jutt, et tõstame pensione nelja aastaga 200 eurot. Nemad tahaksid kohe ja poole võrra kõrgemat," vahendab ta inimestelt kuuldud tagasisidet.

Aga kuhu jäävad sellised teemad nagu pagulased ja maksud? Seedri sõnul tehakse nendest aeg-ajalt juttu, kuid see jutuajamine algab enamasti lausega "Mind see isiklikult ei puuduta, aga ...".

Sotsiaaldemokraadid ja Keskerakond on oma telgid sõbralikult kõrvuti pannud. Nii mõnigi konkurenterakondade poliitik meenutab lõbusat juhtumit eelmisest nädalavahetusest, kui Keskerakond pani püsti küll telgi seinad, aga jättis selle katuseta.

"Tahtsid vist ennast rahvast eraldada," nöökab vabaerakondlane Ain Ostra.

"Katuserahade juhtum," lisab sotsiaaldemokraat Juhan-Mart Salumäe.

Seekord on nii keskerakondlased kui sotsid oma telgi üles pannud korrektselt: katusega ja seinteta.

Sõbralikult nii koalitsioonis kui opositsioonis. Sotsiaaldemokraadid ja nende keskel olev keskerakondlane Helmut Hallemaa saavad hästi läbi turuväravas, riigikogu saalis ja linnavolikogus. Ehkki linnavolikogus asuvad need kaks parteid eri poolel.

Kui Keskerakonna kohalik esinumber Jaak Aab kõneleb inimestega rohelise katuse all, siis Keskerakonna tuntuim nägu Viljandis Helmut Hallemaa liigub, rohevalge sall kaelas ja nännikott käes, inimeste vahel. Hallemaaga soovivad valijad rääkida küll pensionidest ja libedusest, aga mitte veekeskusest. Linnavolikogu ja riigikogu liikmel endal on kõige rohkem südamel Viljandi tänavate talvine hooldus. "Ma olen küll koalitsiooni liige, aga selle libedusetõrjumisega pole ma sugugi rahul," teatab ta. "Riia maantee on täiesti hull."

Hallemaa lubab, et võtab selle teema kindlasti raekojas üles ning räägib Karl Õmblusega, kes on Keskerakonna esindaja linnavalitsuses.

Riigikogu liige Helmen Kütt kutsub ajakirjanikku oma telgi juurde. "Näete, siin on Tambet Sova. Küsige tmalt, kuidas saab veekeskust ehitada."

Põhja-Sakala valla mees Tambet Sova kuulub vallavolikokku ning võib nüüd rõõmustada, et tema kodulinnas Suure-Jaanis on veekeskus valmis. Paarilauselist retsepti, kuidas Viljandisse uut ujulat saada, pole aga temalgi välja pakkuda.

Küll on sotsidel pakkuda palju voldikuid, helkureid, šokolaadi, luupe ja plaastreid. Ma ei lükka ühtegi pakutud asja tagasi, nii et käed saavad nänni täis. Asju on lausa nii palju, et üks mööduv proua arvab, et mina neid jagangi, ning püüab minult helkurit ja šokolaadi endale napsata.

SAAK

Ma ei lükanud tagasi ühtegi pakutud valimisreklaami ning saak oli üsna rikkalik:
* kümme voldikut või trükist
* kaks šokolaadi 
* kaks pastakat
* kaks pakki taskurätte
* helkur
* toos tikke
* taskulambiga võtmehoidja
* pakk metspähkleid (seitse pähklit)
* taskukalender
* haavaplaastrite karp (viis plaastrit)

Kui ülejäänud parteid on juba oma pool tundi valijate püüdmisega tegelnud, siis Reformierakond hakkab alles telki püstitama. Kümmekonna minutiga on asi aga sealmaal, et inimesed hakkavad telgist väljuma, pihud täis pähkleid, voldikuid ja kalendreid.

"Millal pannkooke saab? Mul laps juba ootab!" pahandab keegi.

"Kohe hakkame küpsetama," lubavad parteilased.

Samal ajal kui teised poliitikud agaralt valijaid püüavad, hakkavad reformierakondlased telki püstitama.

Linnapea Madis Timpson jõuab kohale, vaatab kriitilise pilguga ringi, täidab kohvitopsi kaasatoodud libedustõrjegraanulitega ning asub telgi ümbruses jääga võitlema. Just libedusest tahavad turulised temaga kõige rohkem vestelda. Inimestel on olnud liikumisega raskusi nii kõnni- kui sõiduteedel ning ühele naisele teeb muret hoolimatu sahajuht, kes päevast päeva tema aiavärava ette kõrge valli lükkab.

"On ka neid, kes üsna kurjalt ütlevad," tunnistab Timpson. Laupäeval on aga esimesed neli-viis linnapeaga jutule saanud inimest väga rahumeelsed. Kui sel korral on avateemaks libedus, siis tavaliselt tahtvat valijad Timpsoniga veekeskusest rääkida. "See on ikka esimene teema," nendib ta.

Viljandi linnapea Madis Timpsoniga (valge mütsiga) soovitakse vestelda peamiselt libedusest.

Kas aga Timpson on endiselt kindel, et pärast valimistulemuste selgumist jätkab ta linnapeana ega lähe riigikokku?

"Mina oma sõnu sööma ei hakka," lubab ta. "Linnapea kohalt ma riigikokku ei lähe."

Ent kas on võimalik, et Timpson läheb ministriks?

"Seda mulle ei pakuta. Need asjad nii käi," lausub ta.

Elurikkuse Erakonda turul pole. Aga kus on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond?

"Nemad on turul," teatab Helmut Hallemaa.

Tõepoolest, teistest enam kui saja meetri kaugusel, suusamüüja leti juures on EKRE telk. Inimesi liigub seal vähem kui turuväravas, kuid linnavolikogu liige Rein Suurkask on valijate huviga rahul.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on oma telgi püsti pannud teistest poliitikutest mõnekümne meetri kaugusele.

"Ma arvasin, et siin on väga kurjad inimesed, aga te ju täiesti lahke näoga," ütleb üks pensioniealine mees telki vaadates.

"Me pole kurjad, vaid otsekohesed," sõnab Suurkask.

Aga miks pole EKRE teiste juures?

Suurkase arvates on neil üksinda palju mugavam valijaid püüda ning nende koht olevat ka parem kui turuväravas olijatel.

Minu kõrvale astub üks vanem mees. "Ma lugesin lehest, et nüüd tuli välja, et Vakral (sotsiaaldemokraat Rainer Vakra – toimetus) pole isegi keskharidust. Kõik tema kõrgharidus on kehtetu," alustab ta EKRE esindajatega juttu.

Ega telgisolijad selle avalduse peale midagi kosta oska. Mehele pakutakse lahkelt teed ning nännikorvist tikke, lambiga võtmehoidjat ja helkurit.

EKRE valimisreklaamid

Kõige tihedam poliittööaeg on turul laupäeval kella 11 ja 12 vahel. Mina asutan end enne tipptunni saabumist lahkuma.

"Ja ma kohtusin eelmisel nädalal teie abikaasaga," kuulen katket Jaak Aabi vestlusest ühe telgi juurde läinud uudistajaga.

"Eesti intelligents tuli kokku ja nad otsustasid eesti rahvale appi tulla," selgitab Eesti 200 salliga noormees samal ajal ühele vanaprouale oma erakonna voldikut pakkudes.

Valimisteni on veel kaks nädalat.

Keskerakonna ringkonna esinumber pakub vestelda soovijatele nii sooja jooki kui ka voldikuid.
Kommentaarid (1)
Tagasi üles