Kui tõenäoline on, et nood neli erineva laste kombinatsiooniga peret saavad veel vähemalt ühe lapse? Ilmneb, et kahe samast soost lapsega peredesse sünnib natuke suurema tõenäosusega kolmas laps kui nendesse peredesse, kus juba on eri soost lapsed. Peredesse, kus on nii poeg kui ka tütar, sünnib kolmas laps veel umbes 29,4 protsendil juhtudest. Peredes, kus on juba kaks tütart, sünnib kolmas laps 33,1 protsendil ja kõige suurem tõenäosus kolmanda lapse sünniks on kahe pojaga peredes – 34 protsenti.
Pelgalt statistika põhjal ei saa aga väita, et samast soost laste vanemad on saanud veel lapsi, sest soovisid ka teisest soost last. Tegemist võib olla lihtsalt sooviga saada kolmas laps, sõltumata soost.
Igatahes on võimalus saada ka kolmanda lapsena poeg või tütar üsna võrdne. Poisse saadakse vaid üks-kaks protsenti suurema tõenäosusega – 100 tüdruku kohta 106 poissi.
Tõenäosus saada teisest soost laps väheneb pisut, kui enne on juba kolm samast soost last, kuid jääb ikkagi üle 45 protsendi, mis sisuliselt ei ole märgatav vähenemine. Seega on võimalus saada eri soost lapsi alati enam-vähem võrdne.
Logistilise regressioonanalüüsi abil vaatasime, millised tegurid soodustavad või pärsivad lapse saamise tõenäosust. Mudelisse kaasati 2016. aasta 1. jaanuari seisuga Eestis elanud aktiivses sünnituseas (20–44-aastased) naised. Neid oli kokku 218 000 ja neist 12 protsenti said järgneva kahe aasta jooksul lapse.
Analüüsi tulemused näitavad, et tõenäosust saada laps järgmise kahe aasta jooksul suurendab naisel abielu, eluasemelaenu olemasolu ja kinnisvara omamine. See näitab, et lapse saamist soodustab teatav stabiilsus- ja kindlustunne. Samuti leidis kinnitust, et tõenäosus saada perelisa on suurem juhul, kui pere noorim laps on vähem kui kaks ja pool aastat vana.