Kiusuennetajad ootavad uusi koole liituma  

Kalmetu kool osaleb KiVa programmis selle algusest peale. 

FOTO: Marko Saarm

Sihtasutus Kiusamisvaba Kool värbab taas uusi kooliperesid, kes on valmis sügisest kiusamist senisest süsteemsemalt ennetama ja vähendama, rakendades selleks KiVa programmi.  

KiVa on Soomes Turu ülikooli teadlaste väljatöötatud teadus- ja tõenduspõhine programm, mis näeb ette erinevaid konkreetseid tegevusi nii ennetustööks, juhtumite lahendamiseks kui ka kiusamise monitoorimiseks koolis. Lapsed õpivad spetsiaalsetes KiVa ennetustundides näiteks tundeid tähele panema ja mõistma, rühmasurvele vastu astuma, kiusamist märkama, sellesse sekkuma ning palju muud.  

Eestis ja ka mujal maailmas tehtud uuringud kinnitavad, et KiVa aitab kiusamist vähendada: näiteks on juba viis aastat programmi rakendanud Eesti koolides vähenenud kiusamisohvrite osa umbes 30 protsenti. 

Käesoleval õppeaastal rakendab KiVa programmi Eestis kokku 70 kooli ja õppekohta, mis teeb vaid ligi 15 protsenti kõikidest koolidest. Kiusamisvaba Kool asutati Eestis 2012. aastal. Viljandimaalt on sellega liitunud seitse kooli ja õppekohta. Kalmetu põhikool alustas nendest esimesena aastal 2013.  

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles