Pealinna töötasud jätavad Viljandimaa omad kaugusesse

Keskmine viljandimaalane sai statistikaameti andmete põhjal 2012. aastal brutopalka 655 eurot kuus, keskmine tallinlane teenis aga sootuks enam — 1020 eurot.

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Statistikaameti andmetest selgub, et Tallinnas on palgad aastaga kümme korda rohkem kasvanud kui Viljandimaal, kus sissetulekud ei jõua hinnatõusule järele.

Ameti andmeil oli tänavu kolmandas kvartalis Viljandimaa keskmine brutopalk 620, paremustabelis ootuspäraselt esikohale platseerunud Tallinnas aga 932 eurot.

Palju ei jäänud sellest maha Harjumaa kesmine palk, mis küündis 915 euroni. Viljandimaa ja Tallinna netopalk on seega vastavalt 506.33 ja 745.40 eurot.

Eelmise aasta sama kvartali näitajad olid kõnealustes piirkondades 614 ja 870 eurot, mis tähendab, et aastataguse seisuga võrreldes on esimesena nimetatud piirkonnas kasvanud brutopalk 6 ja teisena nimetatud piirkonnas 62

eurot. Seega ületab pealinlaste palgakasv viljandlaste oma pisut enam kui kümme korda.

Viljandimaa palgad ei jää statistikaameti andmeil selgesti alla üksnes Tallinna omadele, vaid ka riigi keskmisele, mis oli kolmandas kvartalis 809 eurot. Aasta tagasi oli see 759 eurot, mis tähendab, et Eesti keskmine töötasu on 6,6 protsenti kasvanud.

Statistika põhjal jääb keskmine palk 620 eurost allapoole üksnes Võrumaal, kus see näitaja on 603 eurot. Järvamaal küünib keskmine sissetulek 624, Valgas 627, Ida-Virumaal aga juba 642 euroni.

Rahandusministeeriumi andmete järgi paranes tänavu kolmandas kvartalis inimeste ostujõud esimest korda pärast 11 kvartalit kestnud langust. Nimelt kasvas reaalpalk, mis näitab töötasude ja hindade suhet, mullusega võrreldes Eestis 1,3 protsenti. Viljandimaal langus seevastu jätkub, 2010. aasta kolmanda kvartaliga võrreldes on miinust 4,1 protsenti.

Viljandimaa ühe suurema tööandja, aktsiaseltsi Toom Tekstiil nõukogu esimees Innar Susi ütles, et siinset tööturu struktuuri teadmata on raske öelda, kui täpsed statistikaameti andmed on. Toom Tekstiili töötajate keskmine töötasu oli Susi sõnul möödunud kuul 600 eurot ja selle põhjal tundub, et need on üsna reaalsed.

Temaga ühte meelt on Kõo vallavanem Tarmo Riisk, kelle hinnangul võib keskmine töötasu ka tema väikeses vallas 620 euro ligidale jääda. Seda suuresti tänu kohalikule põllumajandusettevõttele.

Kolga-Jaani vallas keskmine palk vallavanem Kalevi Kauri hinnangul 600 euroni ei küüni. Pigem on see tema arvates 520 või 530 eurot.

Tagasi üles