ERAMETSAOMANIKKE on meil teatavasti 100 000 ringis. Kaul Nurme väitel on neist 12 000 aktiivsed. Järelikult 88 000 on loodrid, mis polegi võimatu.
RMK tükeldamiseks tahetakse välja valida 4000–5000 õnnelikku. Aga mille põhjal? Riigimetsa rentnikust külamehele tuleks teha taustauuring. Elukoht pole määrav, tähtis on inimese hingelaad. Puudulike teadmiste ilmnemisel tuleb kandidaat suunata viieks aastaks ülikooli algteadmisi omandama. Et kolmandik erametsi kuulub firmadele, tuleks luubi alla võtta omanikud. Ja nii edasi, ja nii edasi.
Näiteks mina ei soovigi rentida 200 hektarit noorendikku endale ristiks kaela, raiesmikust rääkimata. Iseasi oleks Nurme kingitud raieküpse laanega, tolle tõmbaks kohe sirgu ja siis vaataks, kuidas vilet lasta. Seda enam, et leiutajal ei paista olevat aimugi heaperemeheliku kasutamise kontrolli korraldamise kohta miljonihektarisel maalahmakal.
METSAOMANIKUNA EI tunne ma praegust olukorda mitte kuidagi ülekohtusena. Vastupidi: ma ei taha, et meie kõigi ühine, Eesti suurim maavara jagataks mõne tuhande sõbraliku olemise ja küsitavate teadmistega kodaniku vahel. Pealegi ilma lagastamisvastase garantiita.
Iseasi, kui RMK tükeldamise eesmärk oleks premeerida sõpru ja tuttavaid. Siis oleks asi arusaadav. Mõjukaid ja teenet väärivaid sõpru paistab erakonnal olevat.
Kui rääkida töökohtadest maal, siis suurmetsa omanikul tuleks selgelt palgata tööjõudu istutamise, hoolduse, raie ja muu säärase juures. Väga tore. Aga sedasama tööjõudu palkab praegu ka RMK.
PÕLLUMAJANDUST JA metsandust Kaul Nurme kombel ühte patta panna on vale, sest vilja ja metsa valmimise aeg erinevad ligi sajakordselt. Seega on põllumehel võimalus endale äpu tiitel välja teenida ühe, metsamehel alles 100 aastaga. Vea parandamiseks antakse täpselt sama palju aega.