Vahel tasub aga hea narratiivi kõrval vaadata ka arve.
RÄÄGIME HIINA vabrikutöölistest lähemalt.
Hiljuti levis Facebookis nukker pilt oma töölaua taga tukkuvatest Hiina õmblejannadest koos refereeringuga ajalehe The Guardian artiklist, milles oli juttu sealsete tööliste raskest elust ja naeruväärsest palgast võrreldes toote lõpphinnaga. Postitusega kutsuti inimesi säärast olukorda mitte taluma ja selle vastu võitlema, jättes jõulude ajal poest kingitused ostmata.
Tundub ju iseenesest õilis üleskutse. Kuid mida see tegelikult tähendab?
Eesti jaekaubanduse müük kasvab detsembris tavapärasega võrreldes ligi 20 protsenti. Kuigi kingitused pole sugugi ainukesed pühadeaegsed kulud, on nende osa pere-eelarves ikkagi märkimisväärne. Ja kui kingikotti satub midagi materiaalset, on see suure tõenäosusega pärit just Hiinast.
MIS JUHTUKS, kui pere jätaks kingid ostmata? Ilmselt mitte palju. Aga kui nii käituks terve maailm?
Õhku jääks paiskamata süsihappegaas ja maapinda alles tooraine. Hiina vabrikutööline saaks kindlasti lühema tööpäeva või pääseks tööst üldse. Kuid kas see on tegelikult see, mida heasoovlikud inimesed Facebookis soovivad?
Statistikast selgub, et viimase 20 aasta jooksul on keskmine palk Hiinas kümnekordistunud. Mis veelgi tähtsam: absoluutses vaesuses elavate inimeste arv on kahanenud poolelt elanikkonnalt vähem kui ühe protsendini.
Seega on humanistlikust vaatevinklist lähtudes olnud kõikvõimaliku Hiina päritolu träni ostmine parim, mida üks jõukas lääne kodanik on saanud sealsete inimeste heaks teha. Just Hiina ja India kiire majandusareng on peamine põhjus, miks globaalne vaesus on viimastel kümnenditel nii kiiresti vähenenud.