Järgmisest sügisest vaktsineeritakse hooldekodude elanikke gripi vastu tasuta

Järgmisest sügisest saavad hooldekodude elanikud vaktsineerida end gripi vastu tasuta.

FOTO: Ants Liigus

Uue aasta sügisest saavad kõik üld- ja erihooldekodude elanikud end tasuta vaktsineerida lasta.

Lõhavere hooldekodus pole inimesi seni vaktsineeritud, sest juhataja Marika Tirmaste sõnul pole keegi selleks soovi avaldanud. Ta ütles, et hooldekodu tellis järgmiseks aastaks umbes 50 vaktsiinidoosi, ning nimetas eesootavat katsefaasiks, et näha, kuidas vaktsineerimine hooldekodu klientidele sobib. "Meil inimesed tihti ka vahetuvad ja võib-olla kõik ei soovi vaktsiini."

Möödunud aastal keegi Lõhavere hooldekodus grippi ei jäänud ja suuri haiguspuhanguid ei olnud, sest maja pandi varakult karantiini, mis on juhataja hinnangul üks paremaid abinõusid nakkuste leviku vastu. "Me ei ole otseselt vaktsiini järele puudust tundnud, aga kui sellist asja pakutakse, siis võtame loomulikult vastu," lisas ta.

Viljandi haigla õendus-hoolduskeskuse juht Kaja Koger ütles, et nemad vaktsineerisid kõik kliendid gripi vastu teist aastat järjest ning teevad seda ka järgmisel aastal. Vaktsineerimine on septembris ja oktoobris. Sel aastal sai vaktsiini 170 inimest ning sama palju doose tellitakse ka järgmiseks aastaks.

Küsimuse peale, kas tänu varasemale vaktsineerimisele on suudetud suuremad haiguspuhangud ära hoida, vastas Koger jaatavalt.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut ütles, et Eesti inimesed on Euroopa võrdluses kõige vähem gripi vastu vaktsineeritud ja meil on suurim suremus gripi tüsistustesse. Tema sõnul on hooldekodudes elavad vanemaealised gripi kõige ohustatum sihtrühm eelkõige vanuse tõttu, kuid ohtlik on ka see, et nad viibivad palju ruumis koos ning enamik neist on vaktsineerimata. "Kõik need tegurid soodustavad gripiviiruse levikut, kui see peaks mõnda hooldekodu tabama," lausus minister hooldekodude elanike vaktsineerimist põhjendades.

Terviseameti andmeil on Eestis aastatel 2011–2018 gripi tõttu vajanud haiglaravi 6035 inimest, kellest on surnud 211 inimest.  Hooajal 2017/2018 sattus hooldekodude elanikest gripi tõttu intensiivravisse 21 inimest, 10 neist suri. Terviseameti andmeil ükski neist gripi vastu vaktsineeritud ei olnud.

Vaktsineerimist on plaanis alustada järgmise gripihooaja alguses, 2019. aasta septembris. Et vaktsineerimine on Eestis vabatahtlik, küsitakse selleks varem ka inimese nõusolekut.

Tagasi üles