Päästeamet kammib kaubanduskeskusi

Jõulukuu toob kaubanduskeskustesse ja poodidesse tavapärasest rohkem inimesi ning seepärast pöörab päästeamet turvalisusele erilist tähelepanu.

FOTO: Ardi Truija

Sel nädalal kontrollib päästeamet tuleohutust kogu Eesti kaubanduskeskustes ja poodides. Jõulukuu toob nendesse kohtadesse tavapärasest rohkem rahvast ning seepärast tuleb turvalisusele erilist tähelepanu pöörata.

"Suuremad keskused on tänapäeval midagi enamat kui lihtsalt ostukeskkond: saab käia kinos, teha trenni, einestada pere ja sõpradega," rääkis päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe. "Seepärast on väga tähtis, et keskuste tuleohutusnõuded oleksid täidetud ning õnnetuse korral saaksid inimesed hoonest kiiresti ja ohutult välja."

Varasematel kontrollidel on põhimure olnud evakuatsioon, seda just pühade eel, kui kaupa kiputakse evakuatsiooniteedel hoiustama. Teine probleem on seotud sellega, et kaubanduskeskustes tehakse väga sagedasti ümberkorraldusi ning mõnigi kord kiputakse unustama, et kui poe planeeringut muudetakse, tuleb ka tuleohutuspaigaldiste lahendused üle vaadata. Näiteks et tulekustuti ei jääks uue riiuli taha peitu või laes olev signalisatsiooniandur vaheseina taha.

"Sadade või tuhandete klientidega kaubanduskeskustes on eelkõige tähtis, et tekkinud tulekahju avastataks varakult ning inimesed saaksid kiiresti ohtlikuks muutunud hoonest väljuda," ütles Tähe.

Tuleohutuse seaduse järgi saab ohutu evakuatsiooni takistamise eest juriidilist isikut trahvida kuni 3200 euroga. Sellisteks rikkumisteks on näiteks evakuatsioonipääsude lukustamine või evakuatsioonipääsu ette ja evakuatsiooniteedele asjade ladustamine.

Selle aasta 10 kuu jooksul on kaubanduskeskustes olnud 26 tulekahju. Neist 10 said alguse elektriseadmetest ja -paigaldistest ning kuus lahtise tule kasutamisest. 2017. aastal toimus 21, 2016. aastal 24 ning 2015. aastal 38 kaubandushoone põlengut.

Tänavu on päästeamet teinud viis kontrollkäiku, neist kolm kortermajadesse, ühe haridusasutustesse ja ühe hoolekandeasutustesse.

Tagasi üles