N, 8.12.2022

Viljandi hotellides ööbib aina rohkem inimesi

Alice Lokk
, reporter
Viljandi hotellides ööbib aina rohkem inimesi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Statistikaameti uuring
Statistikaameti uuring Foto: Sakala, Shutterstock.com

Statistikaameti uuringust selgus, et viimase kolme aasta jooksul on Viljandimaa majutusasutustes ööbijate arv kasvanud ja nad on kohale jäänud kauemaks kui üheks ööks. Samas on voodikohtade arv vähenenud.

Kui Viljandi majutusasutustes ööbijate arv on olnud kolm aastat tõusuteel, siis maakonna majutusasutustes viibijate arv 2016. aastal eelnevaga võrreldes pisut kahanes, kuid 2017. aastal jälle suurenes. Samuti selgub andmetest, et pikenenud on majutusasutuses veedetav aeg. 2015. ja 2016. aastal oli siin veedetud ööde arv inimese kohta keskmiselt 1,63 ning 2017. aastal juba 1,75.

Rohkem ööbijaid

Viljandi Centrumi juhataja Reta Lepp kinnitas, et on täheldanud viimaste aastate jooksul klientide arvu kasvu. Ta tõi välja, et kui üldjuhul elatuvad hotellid ikkagi turismist, siis mullu oli külastatavus suur Viljandis ette võetud ehitustööde tõttu. Lepp tõi näideteks muusikakooli ja Ugala teatri ehituse, mille tõttu ööbis Centrumi hotellis palju erinevate oskustega inimesi. Tema sõnul majutatakse ehitustöölised külalismajadesse, kuid spetsialistid hotelli. Kohapeal oldi alati rohkem kui üks öö: aeg võis ulatuda ühest nädalast koguni kuuni. Juhataja lisas, et 2018. aastal on olnud jällegi rohkem reisijaid, sest siseturism Eestis aina kasvab.

Ka Grand Hotel Viljandi klientide arv on vastuvõtujuht Krista Varmi kinnitusel suurenenud. Sealsed peamised sihtrühmad on ärikliendid ja inimesed, kes on ostnud teatripaketi, mille hinna sees on Ugala etenduse pilet ja üks öö hotellis. Pikemalt hotellis viibijate arvu mõjutab suuresti äriklientide hulk. Üldiselt veedavad nemad seal kaks või kolm ööd, kuid on ka neid, kes tulevad esmaspäeval ja lahkuvad reedel.

Grand Hotelil on Varmi sõnul koostöölepingud paljude Eesti reisibüroodega, kelle turimisireisipaketti kuulub seal ööbimine. Lisaks sellele pakub hotell majutusteenust Läti ja Soome suurematele reisifirmadele.

«Palju on just Soome gruppe, kellel on kolmepäevased ringreisid marsruudiga Pärnu–Viljandi–Tartu,» rääkis Varm. «Nad jõuavad kella viie-kuue paiku hotelli, siis on neil õhtusöök ja vaba aeg ning hommikul sõidavad edasi.»

Lisaks tõi vastuvõtujuht välja kevadel ja sügisel korraldatavad konverentsid, mis toovad hotelli palju ööbijaid.

Nagu teised, on klientide arvu kasvu täheldanud järve ääres asuva hosteli Just Rest juhataja Kaire Ant. Selle majutusasutuse peamine sihtrühm on sportijad, sest hosteli kõrval on tenniseväljakud. Samas peatuvad seal ka kultuuriüritustele tulijad, näiteks tehakse koostööd pärimusmuusika aidaga.

Juhataja sõnul jäävad külalised majja üldiselt rohkem kui üheks ööks, sest inimesed, kes on tulnud võistlustele ja niisama sportima, viibivad kohapeal tavaliselt pikemalt. «Viljandis ehitatakse praegu hästi palju. Seega on suur osa ka ehitajatel, kes on siin esmaspäevast reedeni,» lisas Ant. Ekskursioonigrupid Lätist ja Soomest on seal tavaliselt ühe öö.

Männimäe külalistemaja külastatavus on juhataja Rait Sule sõnul olnud viimaste aastate jooksul stabiilne ning üldiselt viibivad kliendid kohapeal ühe öö.

Siseturism kosub

Viljandi avalike suhete ja turismiameti juhataja Krista Kulli sõnul on majutusasutustes ööbivate inimeste arvu suurenemise põhjus muu hulgas 2015. aastal korraldatud rahvusvahelised hansapäevad, mis kasvatasid linna tuntust nii sise- kui välisturistide hulgas. Seetõttu on Viljandis hakanud käima ka need inimesed, kes varem sattusid siia ainult folgi ajal.

«Meil on ka linna külalistele hansapäevade ajal väga raske majutust leida, sest tihti on hotellid selleks ajaks juba broneeritud,» kirjeldas Kull olukorda.

Tema tähelepanekut mööda on siseturism viimase kolme aasta jooksul tõepoolest jõudsalt kasvanud ning see näitab, et linnavalitsuse koostöö mõne tugeva turismiettevõtte ja infokeskusega on lõpuks vilja kandnud. «Viljandist on kujunenud selline sihtkoht, mida külastades ei käida ainult korraks kohvitamas, vaid tehakse siin ka pikem peatus, olgu selle põhjus siis mõni tore kultuuriüritus, Ugala etendus või pärimusmuusika aida kontsert,» rääkis Kull.

Seniste külastuste arvu põhjal võib arvata, et see aasta ei tule varasematega võrreldes halvem. Aasta algusest augusti lõpuni oli Viljandis majutatud 21 501 inimest ja ööbimisi oli olnud 41 653. Maakonnas on viimase kaheksa kuu jooksul olnud ­­35 695 ööbijat.

Kuigi külaliste ja kohapeal veedetavate päevade arv on kasvanud, on Viljandi linnas ja maakonnas kolme aasta jooksul vähenenud majutus- ja voodikohtade arv. Kui 2015. aastal oli Viljandis majutuskohti 19 ja voodikohti 969, siis mullu oli asutusi 15 ja voodikohti 667. Viljandi linnavalitsuse teada on Viljandis uksed kinni pannud ainult üks koht – Alice’i külalistemaja. Krista Kulli sõnul võib statistikas majutuskohtade arvu vähenemine tulla sellest, et kõik asutused pole oma andmeid kinnitanud või deklareerinud.

Märksõnad
Tagasi üles