K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Maavalitsus leidis õpetajatele soodushinnaga vaktsiinipakkuja

Sigrid Koorep
, reporter
Maavalitsus leidis õpetajatele soodushinnaga vaktsiinipakkuja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vaktsineerimine.
Vaktsineerimine. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Maavalitsuse hepatiidikomisjon on kokkuleppele saanud ravimifirmaga, kes hakkab Viljandimaa õpetajatele ja lasteaednikele pakkuma soodustusega A- ja
B-hepatiidi vaktsiini.

Komisjoni liikme Luule Vitsuri sõnul oli terviseameti andmetel vaid üks pakkuja, ravimifirma GlaxoSmithKline.

Põhjus, miks just lasteaednikud ja koolitöötajad vaktsineerimise sihtrühmaks valiti, on Vitsuri ütlemist mööda nende tihedas kokkupuutumises lastega. Nii tahetakse personali säästa ja tagada, et haigus lastele edasi ei leviks.

«Lisaks võiks see olla vanematele eeskujuks,» lausus Vitsur ja lisas, et näiteks mõnda riiki ei saagi õppima minna enne, kui pole A- või B-hepatiidi vastu vaktsineeritud.
Vaktsiinisüst

Kooli- ja lasteaiatöötajatele oleks tasuta esimene A-hepatiidivastane süst, mis maksab apteegis umbes 30 eurot, ja teine tuleks 6—18 kuud hiljem neil endil osta. B-hepatiidi vaktsiini puhul oleksid esimesed kaks doosi tasuta ja kolmas tuleks ise osta.

Luule Vitsur rääkis, et suuremal osal inimestest kujuneb immuunsus A-hepatiidi vastu ühe kuu jooksul pärast süsti saamist umbes viieks aastaks. Pärast teise annuse manustamist kestab immuunsus vähemalt 20 aastat kuni terve elu.

«Praegu tegeleme tegeliku soovi väljaselgitamisega,» ütles hepatiidikomisjoni liige. Eelmisel reedel saadeti koolidesse kiri, et teada saada, kas, kes ja millist vaktsiini soovib. Vastuseid ootab komisjon järgmiseks nädalaks.

«Siis võtame ühendust ravimifirmaga ja selgitame välja, kas pakutust jagub või peab hakkama valikuid tegema,» lausus Vitsur.

Esimene süst tehakse detsembris või jaanuaris, aga neile, kes on näiteks oktoobris juba ise vaktsiini ära ostnud, soodustus ei laiene, sest teine süst tuleb mitme kuu pärast ning siis enam ravimifirmaga koostööd ei tehta.

«Me ei tea kunagi, kellele on mingi süst tehtud või kas keegi on haiguse läbi põdenud,» põhjendas spetsialist ja ütles, et alla 25aastased on enamasti B-hepatiidi vaktsiini juba saanud ning sageli lõunamaades reisil käinud inimesed on kollatõve vastu samuti süstitud.

Soovijaid on

Paalalinna ja maagümnaasiumi direktorid on oma töötajatele maavalitsuse teate edasi andnud.

Maagümnaasiumi juhi Aavo Soopa sõnul suhtusid õpetajad vaktsineerimise teatesse positiivselt: soovijaid on ning tervisekaitsetöötajad on samuti heakskiitva hinnangu andnud.

«Paremat lahendust vist polegi,» leidis Soopa ja lisas, et kuna õpetajad puutuvad palju rohkem inimestega kokku kui tavainimesed, on nad ka suuremas ohus.

Õpetajate mõtlikku suhtumist väljendas Paalalinna gümnaasiumi juht Aavo Palo, kui oli listi kaudu kirja töötajatele saatnud. «Nädala lõpuks pidin vastused saama,» lausus ta. «Siis on täpsemalt näha, mida õpetajad asjast arvavad.»

Direktori ütlemist mööda ei ole A-hepatiit Paalalinna gümnaasiumis igapäevateema, kuid teatakse, et on üksikuid haigusjuhtumeid. «Üks juhtum tegelikult,» täpsustas ta ja lisas, et mingisugust paanilist hirmu selle pärast tekkinud pole. «Käsi pestakse natuke rohkem.»

Seda viimast rõhutatakse Aavo Soopa sõnul ka maagümnaasiumis, kus kollatõve teema on vaikselt päevakorral kogu aeg. «Puhastusfirmaga oleme koostööd teinud ja ka nemad on teatud abinõud kasutusele võtnud.»

Eelmisel nädalal lisandus terviseameti andmetel Viljandimaal kaheksa A-hepatiiti haigestunut. Maakonnas on aasta algusest registreeritud 109 haigusjuhtu.

KAITSE
A-hepatiit meenutab nakatumise viisilt soolenakkust, mille vältimiseks on oluline täita isiklikke ja üldisi hügieeninõudeid.
• Pärast tualetis käimist pesta kindlasti käsi vee ja seebiga.
• Käsi pesta ka enne toiduvalmistamist ja söömist.
• Hoolikalt tuleb jooksva vee all pesta kõik puu- ja köögiviljad.
• Toitu tuleb korralikult kuumutada, eriti liha, mune ja mereande.
Allikas: terviseamet

Märksõnad
Tagasi üles