VAADATES KODUMAAL toimuvat, räägitakse ka siin aina enam majanduse kõrbelõhnast. Statistikat vaadates oleme eelmist majandusbuumi ilmestanud numbritest küll veel kaugel.
Toonast majandust iseloomustas ülikiire kasv odava laenuraha arvelt, praegu on olukord aga suisa vastupidine. Kui 2007. aastal oli Eesti jooksevkonto 2,5 miljardi euroga miinuses, siis nüüd laename ise välismaale rohkem, kui sealt vastu saame – mullu oli jooksevkonto ülejäägis koguni 725 miljoni euroga.
Eraisikute hoiused pankades, mis 2008. aastal jäid võetud kohustustele alla enam kui kaks korda, ulatuvad praegu 85 protsendini kogu laenuportfellist. Samuti ei ole kuidagi võrreldav majapidamiste teenitava tulu ja tehtavate kulutuste suhe.
Kriisieelse aja hõngu võib enam leida tööturult ja kinnisvarasektorist. Näiteks tööhõive on eelmise majandusbuumi aegsest tipust palju kõrgemgi. Kõigist 15–74-aastastest käis 2007. aastal tööl 63 protsenti, nüüdseks on see jõudnud ligi 68 protsendini. Samas püsib töötuse määr buumiaegsest tasemest endiselt kõrgemal, samuti oli 2007.–2008. aastal täitmata palju enam ametikohtasid.
Palgakasvust rääkides tavatseme hetkel rõhutada, et see on väga kiire – viimase kolme aasta jooksul on keskmine brutopalk suurenenud 22 protsenti. 2007. aastal saavutati samasugune palgatõus aastaga!
MIS PUUDUTAB kinnisvaraturgu, siis ehitusmahtude poolest tuleb tänavune number ilmselt buumiajast kõrgemgi. Kuigi sellele leiab mitu objektiivset põhjust – demograafia, tööturg, riiklikud investeeringud – on samas selge, et pikaajaliselt ei ole see tase kestlik. Vaadates jällegi kinnisvara hinnataset suhtes palkadega, on buumist rääkida raske: 2007. aastal kulus korteri ühe ruutmeetri ostmiseks 1,6 keskmist brutopalka, praegu jääb keskmine ruutmeetrihind brutopalgale allagi.
Küll aga on ehitussektoris toimuv selgelt üks peamistest spetsiifiliselt Eesti majanduskeskkonda puudutavatest riskidest. Ettevaates on oodata nii elamuehituse kui riiklike investeeringute vähenemist, mis mõjutab nii sektori hõivet kui majandustulemusi.
LÕPETUSEKS: kui kõik majandussüsteemi osapooled kriisi saabumisse usuvad ja selle järgi ka käituvad, siis käes ta ongi. Maailmamajanduse külge seotud Eestil on selles protsessis küll pigem pealtvaataja roll. Positiivse poole pealt seisab siinne majandus täna oluliselt tugevamatel jalgadel kui aastal 2008. Seetõttu võime ehk loota, et kui majandus langusesse pöördub, elame kriisi üle veidi leebemalt kui eelmisel korral.