«Valge ingli» muusika puudutab meid taas

Ingrid Lukas on otsekui ebamaine olevus, kelle huulilt kõlavad kaunid helid.

FOTO: Anja Fonseka

Homme algab Jazzkaare festival «Jõulujazz». Kuues Eesti linnas antakse kakskümmend kontserti, millest MuusikaSündmuse eestvõttel jõuab Viljandisse kolm. Nagu mujal Eestis, nii avab ka Viljandis festivali Ingrid Lukas «Valge ingliga».

Kaks aastat tagasi, täpsemalt 3. detsembril 2009 kõlas Viljandi Pauluse kirikus Ingrid Lukas Trio kontsert «Valge ingel». Ingelliku häälega ingellik lauljatar esitas muusikat oma esimeselt helikandjalt «We Need to Repeat». See ei olnud Viljandis tema esimene etteaste: 2009. aasta aprillis oli ta laulnud pärimusmuusika aida väikeses saalis klaveri ja šveitsi taustvokalisti Corina Schranzi saatel.

Ingli tähelend

Seda esimest, kahe ja poole aasta tagust esinemist meenutab nii mõnigi kui muusikalist avastust. Nüüd teavad kõik muusikahuvilised: «Ahhaa, see on see eesti tüdruk, kes elab Šveitsis ja laulab eesti keeles!»

Tänavu 23. ja 24. septembril peetud «Tallinn Jazz Weekendil» kuulis siinne avalikkus esimest korda lauljatari uuest helikandjast «Silver Secrets». Valner Valme nendib 7. oktoobri «Postimehes» Ingrid Lukasega tehtud intervjuus, et ei teadnud veel kuu aega tagasi temast midagi, aga järsku on lauljatar siinses meedias kõikjal, ehkki ei ela Eestis.

Mitu väljaannet nimetas «Silver Secretsit» nädala plaadiks. Seda on meie poodides saada. Ühtlasi teevad Tallinna raekoja kontserdist otseülekande ETV ja Elioni NutiTV ning Viljandi kontserdi salvestab Eesti Raadio.

Plaadi esmaesitlus oli 22. oktoobril Zürichis, järgnesid tutvustused Saksamaal ja Austrias. Pärast Eestit ootab järge Norra.

Suurt tähelepanu pälviv helikandja «Silver Secrets» on salvestatud Islandil ja selle andis välja mainekas Universal Music Austria. Produtsent on islandlane Valgeir Sigurdsson (Björk, Mum ja teised) ning muusika vormistamisel ulatas abikäe Bugge Wesseltoft.

Too isepäine Norra džässi suurkuju andis tänavu juunis Ingrid Lukasele oma õnnistuse.

«Ingrid on eestlanna,» kirjutas ta, «ning tema muusika põhineb kaunil eesti muusika traditsioonil. See on lummav, äärmiselt lüüriline ja meloodiline. Kasutades seda tausta šveitsi mõjutustega ning segades oma muusikasse pisut džäss- ja isegi popmuusika elemente, õnnestub Ingridil luua isikupärane atmosfäär. Kokkupanduna ääretult selge hääle ning mõtlemapanevate laulusõnade tugeva esitusega, teeb see temast Euroopas ühe paljulubavama noore laulja.»

Lauljatari viimane esinemine siinmail oli mullu 8. augustil Holstre-Polli puhkekeskuses. Kava kandis nime «Extended» ja peale saateansambli osales selles Ingrid Lukase lauluõpilaste koor: kuuest rahvusest noored laulsid eesti keeles taustvokaali.

See tormisel päeval asetleidnud kontsert püsib meeles nii kuulajail kui esinejail. Tund enne lubatud algust tabas Viljandimaad raju, mis jättis Paistu valla elektrita. Helitehnika pakiti kilesse ning publik ootas koos esinejatega puhkekeskuse katuse all. Väsinud puu langes paika, kuhu oli esialgu plaanitud paigutada lava, ning selle latv maandus esimese korruse numbritoas.

Publiku hulgas leidus inimesi, kes appi tulid. Nad otsisid telefoni kaudu tuttavaid ja tuttavate tuttavaid ning peagi oli elektrigeneraator (pühapäeva õhtul!) olemas. Kontsert algas ainult väikese viivitusega.

Olgu öeldud, et elamuse pakkus siiski muusika. Looduse jõudemonstratsioon ja selle põhjustatud emotsioon lisasid üksnes väge.

Uue kohtumise ootus

Ingrid Lukase muusika kõlab taas eeloleval laupäeval kell 19 pärimusmuusika aidas. Uus kontsert pole varem kuuldu kordus, vaid pakub rikkaliku koosluse uusi kõlasid, stiile ja emotsioone.

Lauljatari on võrreldud selliste artistidega nagu Tori Amos, Björk, Regina Spektor ja Joanna Newsom, aga niisugune kõrvutamine on suhteline. Ingrid Lukas ei kopeeri, tal on oma tõlgendus ja sound.

Tema loodud muusikaline keel on ühtaegu ligipääsetav ja üllatav. Ükski telekontsert ega ajaleheartikkel ei asenda muusikalist kohtumist. Valge ingli puudutust kogeb vaid saalis viibija.

Tagasi üles