N, 8.12.2022

Kulpide jagamisele järgnes pidu kohvikutes

Sigrid Koorep
, reporter
Kulpide jagamisele järgnes pidu kohvikutes
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui Etnokulbid said reedel jagatud, oli laupäevane lõikuspidu noorte muusikute päralt, kes esitasid oma lugusid Viljandi kohvikutes. Rohelise Maja kohvikus esines duo Traat.
Kui Etnokulbid said reedel jagatud, oli laupäevane lõikuspidu noorte muusikute päralt, kes esitasid oma lugusid Viljandi kohvikutes. Rohelise Maja kohvikus esines duo Traat. Foto: Marko Saarm

Nädalavahetusel peeti Viljandis «Pärimusmuusika lõikuspidu». Reedel jagati muusikutele sõna otseses mõttes kulbiga tunnustust, kui peeti maha traditsiooniline Etnokulpide auhinnagala ning laupäeval õhutasid pärimusmuusikud peohoogu kohvikutes.

Kuigi kohvikutes on pidu peetud varemgi, pole seda tehtud lõikuspeo ajal tuurina. Pärimusmuusika keskuse juhataja Tarmo Noormaa rääkis, et kohvikutuur sai alguse sellest, et on palju noori pärimusmuusika bände, kes suurt kontserdilava ehk veel täita ei suuda, aga kellel oleks kohvikutes mõnus mängida ja rahval neid sama mõnus kuulata. Samuti on Viljandis palju ägedaid kohvikuid ja nii saab neid rahvale hästi tutvustada.

Aida kohvikust alguse saanud tuur kulges laupäeval edasi Park Hotelli, kus muusikud leidsid kõige parema kõla aatriumist ning esinesid seal.

«Iga kontsert korjas publikut järjest juurde ja lõpuks Amritasse me peaaegu ei mahtunudki. Seal oli muud rahvast ka, aga tundus, et publik nautis just seda, et oli uut muusikat ja nägi uusi nägusid,» rääkis Noormaa.

Park Hotellis esines ansambel Ruut. Järgmisena väisati Rohelise Maja kohvikut, kus esines duo Traat, ja tuuri lõppakordi andis Jäälilled Amrita kohvikus.

Et tänavuse aasta teema on Tarmo Noormaa sõnul noored, ei jäänud noorte tehtavast pärimusmuusikast puutumata ka Etnokulpide lava, millel auhinnagalale pani punkti Prantsuse lütseumi koosseis Leesikad.

Nominentide seas oli Kitzbergi gümnaasiumi üheteistkümnenda klassi noormees Rasmus Kadaja. Suvel ilmunud debüütalbumiga «Kadajane» oli ta Etnokulpide jagamisel esindatud suisa kahes kategoorias: ehe pärimusmuusika ja aasta debüütalbum. Kulpi talle seekord ei ulatatud, kuid sellest Kadaja end morjendada ei lasknud.

«Ma olen alles noor ka ja aega on,» lausus ta.

Pärimusmuusika raudvara Kihnu Virve ja Heino Sõnaga koos foto teinud ansambel Puuluup (mehed tagumises reas) võttis Etnokulpide jagamiselt kaasa kõige suurema noosi.
Pärimusmuusika raudvara Kihnu Virve ja Heino Sõnaga koos foto teinud ansambel Puuluup (mehed tagumises reas) võttis Etnokulpide jagamiselt kaasa kõige suurema noosi. Foto: Kenno Soo

Õigupoolest on Kadajal üks kulp käes: 2015. aastal sai ta selle parimaks uustulnukaks pärjatud Lõõtsavägilaste liikmena. «Me olime siis palju nooremad ja see oli ikka väga suur tunnustus ja on seniajani meeles,» sõnas noormees, kuid lisas, et praegu üksinda oma plaadiga nominendiks saada oli teistmoodi. «See oli mulle täielik üllatus, et mind nomineeriti kahes kategoorias.»

Etnokulbid said endale seekord enamasti ikka tõelised pärimusmuusika hiiud. Nii läks eheda pärimusartisti kulp Kihnu Virvele, kes pärast auhinna kättesaamist ei andnud õhtujuhtidele sõna tagasi enne, kui oli ühes kaaslastega esitanud salmi oma uuest valsist. Erikulbi panuse eest etnomuusikasse pälvis Heino Sõna.

Aasta muusikuks pärjati Jalmar Vabarna. Aasta looks kuulutati Zetode «Ilmarikas» ja neile läks ka aasta artisti tiitel. Aasta albumi kulbi sai Cätlin Mägi «Mu pill parmupill». Tema loomingu puhul toodi välja, et parmupill võib tõesti kõlada justkui orkester.

Kõige suurema kulbinoosi sai aga Puuluup. Talle läks aasta uusfolkartisti ja aasta debüütalbumi kulp ning Raadio 2 eriauhind.

Märksõnad
Tagasi üles