PÕHJUS, MIKS MA sellist nägemust näen, seisneb faktis, et Viljandis on katkenud taaskasutuse loomulik, praktikas väljakujunenud süsteem: ostan (olgu siis esimeselt või teiselt ringilt), kannan-kasutan ja suunan uuele ringile. Nii on see seni, küll veidi logisedes, toiminud. Aga enam ei toimi.
Minu sõrm sihib seejuures eelkõige suurte ketikaupluste poole. Esimesena lõpetas kasutatud kauba vastuvõtmise Humana, nüüd siis ka Sahtel (loe 14. septembri Sakalast «Hulgi saabuva riiderämpsu tõttu lõpetati annetuste vastuvõtt» – toimetus). Ei saa ju loota täikadele või väikekaupmeestele.
Vanasõna ütleb, et loll on see, kes vabandust ei leia, olgu vabandus ise nii loll kui tahes. Kõnesolevate kaupluste esindajad kahtlemata lollid ei ole, kuid vabandusi leidub. Aga otsiks äkki lahendusi?!
Ei ole ju nõndanimetatud harilikel kauplustelgi ainuke mure oma kaup tarnida ja maha müüa. Neil tuleb tegelda ka muude kohustustega, näiteks taara tagasiostu või akude kogumisega.
MINU ARVATES ON second-hand’iga kauplejate püha kohus hoida sellise äri tõelist eesmärki, taaskasutust – müügiga paralleelselt kogumise ja ringluse tagamist. Hea tahte ja mõningase mõttepingutuse abil ei tohiks siin midagi ennekuulmatult rasket olla.
Juhul kui see tõesti osutub lahendamatuks ülesandeks, ei pea ma olema eriline oraakel, et öelda: Viljandist on lähiajal saamas kaltsu lõppjaam. Mis siia tuuakse, see siia jääb ja need kogused ei ole väikesed. Kortermajade prügikonteinerite juures on seda juba praegu näha.
Kui juhtubki nii, et kaltsukaupmehed ei leia enesel mingit süüd ega vastutust, siis seisab linnavalitsusel ees kiireloomuline ülesanne: paigaldada tekstiilijäätmete kogumise tarbeks konteinerid kõikjale, kus on juba eraldi konteinerid paberi, taara ja muu tarvis.
Või muutub see probleem pikapeale üleriigiliseks? Mida üldse tehakse tekstiilijäätmetega? Mõtleme sellele, kui kohtume valimiste eel oma potentsiaalsete saadikutega.