K, 8.02.2023

Ugala avab hooaja uuslavastusega «Naine merelt»

Madis Luik
, reporter
Ugala avab hooaja uuslavastusega «Naine merelt»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ugala teatris etendub «Naine merelt». Pildil doktor Wangel (Aarne Soro) ja Ellida (Laura Peterson). Lavastust mängitakse viimast korda.
Ugala teatris etendub «Naine merelt». Pildil doktor Wangel (Aarne Soro) ja Ellida (Laura Peterson). Lavastust mängitakse viimast korda. Foto: Maris Savik

Ugala 99. hooaja avalavastusena jõuab laupäeval publiku ette Henrik Ibseni näidend «Naine merelt», mille lavastab Andres Noormets. Norra näitekirjanduse suurmeister kirjutas teose 1888. aastal ehk 130 aastat tagasi ja seda peetakse üheks tema kõige helgemaks näidendiks.

Lavastuse keskmes on noor naine, kes on sunnitud otsa vaatama oma hirmule. Loo algimpulss pärineb skandinaavia ballaadist «Agneta ja meremees», kus naine kohtub meres elava mehega ning hülgab seejärel oma perekonna ja lapsed. Ibseni näidend räägib mere ääres üles kasvanud majakavahi tütrest Ellidast, keda piinab igatsus avamere järele ja kes ei suuda väikelinnaeluga leppida. Ühel päeval tuleb merelt mees Ellida minevikust ja kõik muutub.

Ellida rollis astub üles Laura Peterson, kes ühines 99. hooajaks Ugala trupiga. Lavastuses teeb kaasa ka teine uuest hooajast teatriga liitunud naisnäitleja: värskelt lavakooli lõpetanud näitlejanna Ilo-Ann Saarepera. Muusikalise maailma loob lavastusele kitarrist ja helilooja Argo Vals, kes ka ise igal etendusel laval musitseerib.

Lavastaja Andres Noormetsa jaoks peegeldub 130 aastat tagasi kirjutatud Ibseni näidendis meie tänane päev. «Me ise ju loome seda maailma, milles elame. Hetk-hetkelt. Meie olevikus on meie tulevik. See ei ole mingisugune ennustamise küsimus. Kui teraselt vaadata olevikku, siis näeb tulevikku. Ja Ibsen ilmselt nägi teraselt oma olevikku vaadates ka meie tänast päeva,» kõneles ta.

Lavakujunduse on loonud Andres Noormets, kostüümid Maarja Viiding, muusikaliseks on kujundanud lavastuse helilooja ja kitarrist Argo Vals, videokujunduse teinud Katre Sulane ning valguskujunduse Villu Konrad.

Lisaks Laura Petersonile ja Ilo-Ann Saareperale on laval Aarne Soro, Marika Palm, Tanel Ingi, Rait Õunapuu, Tarvo Vridolin ja külalisena teeb kaasa Agur Seim.

Allpool olevas aknas saab kuulda ja näha lavastaja Andres Noormetsa videoarutlust.

 

Märksõnad
Tagasi üles