Pauluse kirikus helistatakse rahupäeval kellasid

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Kelli helistatakse rahupäeval ka Viljandis Pauluse kirikus.

FOTO: Marko Saarm

Reedel helistatakse üle-euroopalise rahupäeva puhul kell 19-19.15 kellasid paljude Euroopa riikide kirikutes ja raekodades ning ühena 34-st Eesti kirikust osaleb kellade helistamises ka Viljandi Pauluse kirik.

Kellamäng kirikutornides ja raekodades, surnuaedade ja mälestuspaikade kellatornides kannab edasi ühiseid väärtusi rahust ning tänavu möödub 100 aastat Esimese maailmasõja lõpust. Üleeuroopaline kellade helistamine on Euroopa riikides osa Euroopa kultuuripärandiaastast ning rahvusvahelisest rahupäevast.

„Kirikukellade helistamisega kutsutakse kogudust jumalateenistusele ja palvusele, Jumalat ülistama ja paluma. Kellade helistamine rõhutab jumalateenistuse avalikkust ja avatust kõigile inimestele. Samuti helistatakse kirikukelli teatud informatsiooni edastamiseks,“ ütles Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Tiit Salumäe.

Meil on väga hea meel, et Eesti kirikud tulid üleskutsega helistada rahupäeva puhul kellasid nii hoogsalt ja rohkearvuliselt kaasa. Sellega väärtustame oma ajalugu, samas anname eestimaalastele võimaluse olla osa üle-euroopalisest ettevõtmisest,“ ütles Annela Laaneots, Euroopa kultuuripärandiaasta projektijuht Eestis. „Kutsun kõiki 21. septembri õhtul hetkeks seisatama, mõtlema meie ajaloole, kultuuripärandile. On väga hea meel, et paljud Eesti kirikud on pakkunud selleks ühist üle-eestilist ja isegi ühist üle-euroopalist võimalust.“

EELK Konsistoorium kehtestas juhised kirikukellade helistamise kohta aastal 1997. Riiklike ja üldkiriklike pühade ja leinapäevade puhul otsustab kellade erakorralise helistamise peapiiskop. Vastavalt EELK Konsistooriumi otsusele 5. juunist 2018 kutsus peapiiskop Urmas Viilma üles EELK kogudusi helistama üleeuroopalisel rahupäeval, 21. septembril 2018 kell 19.00–19.15 kirikutes ja kabelites kellasid.

Tagasi üles