P, 5.02.2023

Õhusoe ronis sügiskuu kohta tavatult kõrgele

Aivar Aotäht
, reporter
Õhusoe ronis sügiskuu kohta tavatult kõrgele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Päikesel on jagunud jaksu septembri alguses kesksuvele omast sooja pakkuda.
Päikesel on jagunud jaksu septembri alguses kesksuvele omast sooja pakkuda. Foto: HEGE-LEE PAISTE

Neljapäeval, esimese sügiskuu kuuendal päeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur Eestis üle 27 kraadi ning kesksuvele omast sooja on oodata nädala lõpuni.

Keskkonnaagentuuri ilmavaatluste osakonna asejuhataja Külli Loodla ütles, et 6. septembri soojatipu mõõtis Võru ilmajaam kella kolme ja viie vahel päeval, kui õhutemperatuur kerkis 27,1 kraadini.

«Üle 20 kraadi sooja on septembri alguses tavapärane, kuid et õhutemperatuur lausa nii kõrgele tõusis, on siiski pigem eriline,» lausus ta.

Viljandis oli neljapäeval kõige soojem kella nelja ja kuue vahel, kui õhutemperatuur ulatus 24,4 kraadini.

6. septembri uut soojarekordit sedapuhku siiski ei sündinud ega vana kordunud. Loodla märkis, et selle kuupäeva soojatipp pärineb 1968. aastast, mil Lääne-Nigula ilmajaam mõõtis 28,6 kraadi.

Viljandis on maksimaalne õhutemperatuur 6. septembril olnud 27,1 kraadi, mis fikseeriti 1967. aastal.

Loodla tõi veel näiteks, et 7. septembri soojarekord on 26,8 kraadi 1968. aastast Jõgeval ning 8. septembri rekord 26,6 kraadi 1934. aastast Pärnus.

Aasta kõige hilisem aeg, mil õhutemperatuur on kerkinud vähemalt 30 kraadini, on olnud 1. septembril. See juhtus 1992. aastal, kui Ülenurme ilmajaam mõõtis esimese koolipäeva maksimumiks 30,3 ja Tõravere jaam 30,2 kraadi.

Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse ilmaprognooside osakonna juhtivsünoptik Taimi Paljak ütles täna veidi enne keskpäeva, et täna võib maksimaalne õhutemperatuur tõusta samuti 26–27 kraadini. Laupäevaks näeb prognoos soojemates kohtades ette 25–26 kraadi ja pühapäeval 24–25 kraadi.

«Esmaspäev on selline piiripeale. Ida-Eestis võib olla veel mõnusalt soe, 23–24 kraadi,» lausus Paljak. «Teisipäeval on oodata aga vihma ja ilm läheb rohkem sügise nägu.»

Juhtivsünoptik lisas, et sedapuhku saabus soojalaine meile Venemaa lõunaoblastite kohalt.

Tagasi üles