L, 2.12.2023

Viljakasvatajaid kimbutab tuulekaer

Madis Luik
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ametniku sõnul on üldine olukord Eestis kurb, sest tuulekaera on näha hajusalt üle põldude ja tihedamalt põlluäärtes.
Ametniku sõnul on üldine olukord Eestis kurb, sest tuulekaera on näha hajusalt üle põldude ja tihedamalt põlluäärtes. Foto: Peeter Kümmel

Põllumajandusameti mahepõllumajanduse ja seemne osakonna juhataja Anu Nemvalts kirjutab maablogis, et põldudel käib küll hoogsalt viljakoristus, kuid samas hilisemad suvised sordid veel kasvavad. Paraku kasvab ka tuulekaer. Eelmise aastaga võrreldes on tuulekaeraga saastatuse seis Eestis siiski veidi paranenud.

Nemvalts leiab blogikandes, et seda tulemust mõjutavad kindlati ilmastikutingimused, mis möödunud aastal olid tuulekaera kasvuks väga head. Üldine olukord Eestis ringi sõites on aga kurb. Tuulekaera on näha hajusalt üle põldude ja  tihedamalt põlluäärtes. Samuti on põlde, kust ei saa arugi, mida sinna on külvatud, sest kultuurtaimed ei paista tuulekaera alt välja.

Tuulekaer on raskesti tõrjutav umbrohi, mis vähendab vilja saagikust ning halvemal juhul ei saa saastunud põllult turustuskõlbulikku vilja.  Eriti suurt kahju teeb tuulekaera levik seemnekasvatusega tegelevate tootjate läheduses. Seemnekasvatuses kehtivad ranged nõuded ja kui toodetud partiist leitakse kas või üks tuulekaera seeme, on kogu partii müügiks kõlbmatu.

Põllumajandusamet kontrollib põllukultuure kasvatavaid tootjaid, et näha, kuidas tuulekaera tõrjega on hakkama saadud või kas seda on üldse tehtud. Sel aastal oli juuli lõpuks kontrollitud 126 tootjat, kellest 15 peavad oma tõrjevõtteid tugevalt parandama. Neile on tehtud ka ettekirjutused. Kontrollid jätkuvad, kui põllumajandusameti ametnik näeb tugevalt tuulekaeraga saastunud põldu, millele ei ole riskianalüüsi alusel kontrolli määratud. Seejärel saadetakse tootjale suunav märgukiri, et ta tõrjele rohkem tähelepanu pööraks, ja see põld pannakse järgmistel aastatel kontrollitavate põldude nimekirja. Tänavu suvel on selliseid märgukirju välja saadetud 19 tootjale.

Eelmisel aastal tehti 278 tuulekaera tõrjeabinõude täitmise kontrolli ja koostati 79 ettekirjutust koos sunniraha hoiatusega. Ettekirjutustega pandi kohustus rakendada tuulekaera leviku vältimiseks asjakohaseid tõrjeabinõusid, keelati kaera kasvatamine tuulekaeraga saastunud põllul ning anti kohustus põlluääred niita või tuulekaer välja kitkuda.

Tänavu tehti 2017. aastal koostatud ettekirjutustele järelkontrollid, et tuvastada, kas tootjatele pandud kohustused on täidetud. Enamik ettekirjutuse saanuist on tõrjega kenasti toime tulnud, kuid on ka neid, kes oma vigadest ei ole õppinud. Ettevalmistamisel on kolmelt tootjalt sunniraha sissenõudmine.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles