Laiemalt mõtiskledes pole natsionalismil ja rassismil baseeruval diktatuuril mingit vahet proletariaadi diktatuuriga. Ühtmoodi jälgid on mõlemad.
Miks ma sellest kirjutan? Sest igasugune keeleoskus on väärtus.
Balti riikides on saanud tavaks kinnitada, et meil on ajalooline kogemus, meid on okupeeritud. Vene keel olevat vaenlase keel.
Puhtpragmaatiliselt arutledes ja väljarändajaid silmas pidades on hea küsimus, mida peab kasvav põlvkond esmatähtsaks: kas keelt või majanduslikku toimetulekut.
98 protsenti iirlastest on oma igipõlise okupandi Suurbritannia inglise keele omaks võtnud. Huvitav, mis oleks järel meie keelest, kui britid oleksid meid koloniseerinud? Ma muidugi ei soovi, et meil midagi samasugust vene keelega toimuma peaks, aga nii jõhkrat võõrkeele pealetungi, kui praegu inglise keele kujul Eestis toimub, Vene ajal vene keelega meil ei olnud.
Kui tulevikku vaadata, siis Eesti on Euroopa Liidu liige, inglise keelest on saanud maailma keel ja ei ole tõenäoline, et mingi jõud seda väärata võiks. Aga Venemaal on 140 miljonit potentsiaalset klienti. Lisaks veel venekeelne Valgevene ning 50 miljoni inimesega Ukraina. Ukrainlased on juba Eesti tööjõuturul aktiivsed osalised.
EESTI JA BALTIMAAD näevad Venemaa kõrval väga head välja. Eesti külad, hoolimata sellest, et need katastroofiliselt tühjenevad, on autoaknast vaadatuna kenad. Lisaks eestlaste töökusele on Euroopast tulnud raha ja kombed head tööd teinud.
Venemaa teeäärne pilt näeb välja nagu Eesti üheksakümnendate algusaastatel. Seda tunnistavad tavalised Venemaa kodanikud ka ise. Lisaks Venemaalt põgenenud dissidentidele kiitis ARTE kanali saates «Zoom auf Russland» üks enda sõnul Eestit hästi tundev vene fotograaf, et Eesti on Venemaast üldise korrastatuse poolest peajagu üle.
MEIE ARENGU MOOTOR on kuulumine Euroopa Liitu. Oleme olnud usinad õpilased. Euroopa Liidu lagunemine oleks katastroof ja võib kindel olla, et suurimad kannatajad saaksid olema Eesti-taolised väikeriigid.
Ma ei tahaks elada riigis, mida üritavad isolatsiooni tõugata ennast rahvuskonservatiivideks nimetavad populistlikud poliitikud. Mul on olemas kogemus möödunud sajandi üheksakümnendatest, kus ma veoautoga Bresti piiripunktis neli ööpäeva 13 kilomeetri pikkuses sabas piiriületamist ootasin. Loodetavasti on sellised ajad igavene möödanik.
Teiselt poolt vaadates on mul hea meel, et Itaalias läks nii nagu läks. Ehk jääb idaeurooplaste kritiseerijatel nüüd suu kinni. Selgunud on, et võimunäljaseid populiste leidub proportsionaalselt nii Ida- kui ka Lääne Euroopas.