Seadus kohustab tööruumides radooni taset mõõtma  

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

1. juuliks 2023 peavad 37-s Eesti omavalitsuses tegutsevad tööandjad mõõtma ära radooni taseme tööruumides.

FOTO: Raigo Pajula

1. juuliks 2023 peavad 37-s Eesti omavalitsuses tegutsevad tööandjad mõõtma ära radooni taseme tööruumides. Kui see on lubatust kõrgem, tuleb seda töötajate tervise huvides vähendada.

Selline kohustus tuleneb keskkonnaministri täna jõustunud määrusest. «Tööruumide radooni sisaldust tuleb hakata mõõtma neis omavalitsustes, mis asuvad radooniohtlikul alal,» selgitas keskkonnaminister Siim Kiisler. «Eestis on need alad uuringute abil kindlaks määratud. Nendes paikades radooni taseme mõõtmine on vajalik inimeste tervise huvides. Saab ju radooni taset hoonetes tihti alandada üsna lihtsate vahenditega, näiteks ventilatsiooni parandamisega,» kõneles minister pressiteenistuse vahendusel.

Radoon on looduslik radioaktiivne gaas. Seda leidub maapinnas, aga ka ehitusmaterjalides. Radooni taset tuleb radooniohtlikuks tunnistatud omavalitsustes mõõta tööruumides, mis asuvad hoone maa-alusel või esimesel korrusel või kui tööruumi välisseinad puutuvad vahetult kokku maapinnaga või kui hoonel maa-alust korrust pole.

Mõõtmised peaksid kestma vähemalt kaks kuud ajavahemikul 1. novembrist 30. aprillini. Ajapikku võivad tekkida hoone vundamenti praod, mille kaudu radoon maapinnast tööruumidesse pääseb. Seetõttu  tuleks mõõtmisi korrata vähemalt iga kümne aasta järel.

Euroopa Nõukogu direktiivi kohaselt võiks aasta keskmine radooni tase tööruumide õhus jääda alla 300 bekerelli kuupmeetri koha. Kui mõõtmise tulemusena selgub, et radooni tase on kõrgem, on töötajate tervise kaitsmiseks üks võimalus võtta ette ehitustöid, näiteks parandada tööruumide ventilatsiooni, tihendada põrandaid ja vundamenti. Teine võimalus on vähendada töötajate radooniga kokkupuutumise aega. Kui seda teha ei saa, tuleb tööandjal neile regulaarselt korraldada tervisekontrolli ning arvestada nende töökohal saadavaid kiirgusdoose.

Selle üle, et tööandjad keskkonnaministri täna jõustunud määruse nõudeid täidaksid, hakkab järelevalvet tegema tööinspektsioon. Nõudmised on määrusega kehtestatud ka radooni mõõtjaile. Oma pädevuse kinnituseks peab neil olema  akrediteerimiskeskuselt saadud tunnistus või akrediteering. Mõõtjate üle teeb järelevalvet tehnilise järelevalve amet.

Tagasi üles