Ekspert: eestlased ei tahagi enam oma majas elada

1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul ostetakse kortereid järjest rohkem, kuid majade müük on aastaid paigal seisnud.

FOTO: Tairo Lutter

1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul rühivad korterite hinnad ja müüginäitajad järjest üles, kuid majade müük on aastaid paigal seisnud. Eksperdi kinnitusel hakkab sajanditepikkune unistus tuhmuma ning linnastunud noorem generatsioon ei tahagi enam oma majas elada.

Martin Vahteri sõnul on maja kallis vara ning seetõttu kolitakse sinna vanemas eas, pigem lastega ja pärast kolmekümnendat eluaastat. «Viimaste aastatega nihkub see vanus järjest kõrgemaks ning tundub, et tänapäeva inimesed pigem ei tahagi oma majja kolida. Noored on linnastunud ning maksavad enne suure Kalamaja korteri eest veerand miljonit kui kolivad majja,» selgitas kinnisvaraettevõtte juht pressiteate vahendusel.

Vahteri sõnul näitab ka tehingustatistika, et nii majade kui kruntide müük on olnud aastaid enam-vähem samal tasemel.

«Tavaline kinnisvarareegel on, et hinnad hakkavad esmalt tõusma odavamast varaklassist nagu korterid, siis tulevad järele ridaelamud ja lõpuks majad. See on selge anomaalia, et kui Eesti tõmbekeskuste korterite müük ja hinnad on kümnendi algusest stabiilselt üles rühkinud, siis majad on ikka samas vahemikus,» selgitas Martin Vahter.

Tema sõnul on majaomanikel seda sageli keeruline mõista. Tehinguhinnad näitavad, et need ootused ei täitu ja majad on praegu pigem alahinnatud. Teoorias peaksid küll majade hinnad vaikselt tõusma, aga kui konjunktuur ja inimeste soovid muutuvad, siis see ei pruugigi nii minna.

Samas leidis Vahter, et tänapäeva noored ei viitsi lihtsalt enam majaga jännata, sest see on kulukas ja töömahukas hobi, mis igaühele ei sobi.

«Majade puhul on kõige olulisem tegur hind ning seetõttu lähevad kaubaks selgelt odavama otsa pinnad. Majade puhul muutuvad tehingud harvaks 300 000 eurost ülespoole ning ridaelamutel kallimalt kui 200 000 eurot. Need, kellel on palju raha, ehitavad ise ja oma silma järgi ning raha kokku hoidmata,» arutles Martin Vahter. Tema tähelepanekut mööda pole harvad juhtumid, kus ainuüksi ehitusmaksumus ületab miljon eurot. Sellele omakorda lisandub veel krundi ja sisustuse hind. Samas üle miljoni maksvaid ostu-müügitehinguid tehakse aastas ainult üksikuid.

Tagasi üles