Skip to footer
Saada vihje

Talupidaja kui modernne inimene inspireeris näitust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
“Toimumata jäänud tulevike” autorid võtsid oma uurimistöö allikaks 1927. aastast kuni II maailmasõjani ilmunud ajakirja Taluperenaine. Anu Raud aitas konstrueerida teemakohaseid arhitektuurseid makette.

Laupäeva pärastlõunal kogunesid kultuurisõbrad Heimtali muuseumisse, kus avati näitus «Toimumata jäänud tulevikud».

Väljapaneku uurimistöö allikas on 1927. aastast teise maailmasõjani ilmunud ajakiri Taluperenaine, mis haris oma lugejaid arhitektuuri ja sisekujunduse teemadel ning elustiili ja argielu küsimustes. Näitus vaatab tagasi modernismi mõjule Eesti Vabariigis XX sajandi esimestel kümnenditel ning loob ajakirjas leiduva ainetel arhitektuurseid makette igapäevaelu stseenidest, mis toimumata jäid. Näitusel eksponeeritakse väljavõtteid ajakirjast, nende ainetel konstrueeritud arhitektuurseid makette ning koostöös Anu Rauaga sisekujunduse elemente muuseumi kogudest.

Väljapaneku autorid on arhitektid Laura Linsi ja Roland Reemaa, kelle huvi on uurida argielulisi keskkondi kunstiliste ja arhitektuursete meetodite abil. Näitus valmis koostöös William Le Gresley ja Kadri Väljastega.

Roland Reemaa ütles, et näituse idee sai alguse sellest, kui Anu Raud tutvustas Taluperenaise ajakirju.

«Leidsime neis XX sajandi alguse Eesti talupidaja kui modernse inimese,» lausus ta. «Arhitektidena paelus meid väga, kuidas see ruumiliselt väljendub ja mis on vahendid – tubade jaotus, mööbel, dekoratsioonid ning muu. Sellest ongi näitus inspireeritud.»

Väljapanek kuulub kunstiprogrammi EV100 «Sada kunstimaastikku» ürituste seeriasse, mida korraldavad Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus. «Toimumata jäänud tulevikud» on avatud 27. oktoobrini.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles