N, 8.12.2022

Festivali pealik: hoiame lippu kõrgel

Margus Haav
, reporter
Festivali pealik: hoiame lippu kõrgel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viljandi linnapea Madis Timpson ulatas peoperemehele Ando Kivibergile sümboolse Viljandi linna võtme.
Viljandi linnapea Madis Timpson ulatas peoperemehele Ando Kivibergile sümboolse Viljandi linna võtme. Foto: Marko Saarm

Festivali pealik Ando Kiviberg on 26 aasta jooksul näinud nii mõndagi. Iga festival on oma nägu. Tänavusel peol andsid tema sõnul tooni noored.

Ando Kiviberg, ajame juttu festivali neljanda päeva teises pooles. Selleks hetkeks on rivvi jäänud kõige rõõmsamad ja vintskemad folgihundid, teie nende hulgas.

Olen kuulnud mõningast rahulolematust järve piirkonnast, et kuidas see vesi ikkagi nii soe on, ei paku mingit jahutust. Oleme 26 aasta jooksul näinud festivali ajal igasuguseid asju. Kui tänavust püüda teistest eristada või teistega võrreldes esile tõsta, siis ilmselgelt on teema läinud kümnesse. Noored on õhinaga teemal sarvist kinni haaranud ning nende loovat vulkaanilist energiat on tunda igal pool.

Noori on publiku hulgas tähelepanuväärselt palju, enamik nendest nooremad kui festival ise.

Mul tekkis enne festivali ka selline äratundmine, korraks jooksis isegi juhe kokku. Nii saad aru, mida tähendab relatiivsusteooria, kõik on suhteline. Mulle on see festival ju kogu aeg olemas olnud, minu noorusest peale. Aga ühel hetkel jõudis kohale teadmine, et väga paljud inimesed, kes on praegu festivalil, ei olnud sündinud, kui esimesed festivalid toimusid, neid ei olnud isegi plaanis!

Siis saad aru, et see on niisugune maailm, mille sees on veel suuremaid maailmu.

Palavusest rääkides – ei oska küll statistikat võrdluseks tuua –, aga enam-vähem igast folgist on korralik vihm üle käinud. Tänavu oli ainult üks pisike sabin.

Tõesti, festivali aegu kõva sahmakat ei tulnud, küll aga vahetult enne algust. Teisipäevase päris kõva vihma tagajärgede likvideerimise tulemust me näeme Kirsimäe ees servas, kuhu on puistatud ohtrasti jämedat multši.

Mõne aasta tagune otsus panna Kirsimäe muru alla kaitsevõrk on ennast väga õigustanud. Asju kohale toovad rekad ei pööra märja pinnast segamini ning pärast näeb kõik kena ja inimlik välja. 26 aastaga tuleb päris korralik kogemus, hoiame ikka lippu kõrgel.

Kontsert «Ando ja sõbrad». Mille järgi te sinna sõpru valite?

Pigem pean mõtlema, keda ma sel aastal ei kutsu ja kuidas ma neile seda siis ütlen. Muidu kestaks see kontsert nädal aega! Kindlasti ma vaatan seda, kes saavad sinna kiirel ajal tulla. Mõni ei saa lihtsalt festivali teiseks pooleks jääda.

Trad.Attack!-iga oli nii, et me ju teadsime kuni viimase hetkeni, et võib minna nii, aga võib ka teisiti. Meil oli tagavaravariant olemas. Vaatasin Sandrat esinemas ja mõtlesin, et uskumatu naine. Oled toonud mõne päeva eest lapse ilmale ja juba laval! Ma ei tea muidugi, mida günekoloogid sellest arvavad, aga ma olen tõeliselt hämmastunud ja ma imetlen kunstniku pühendumust oma publikule ja muusikale – see on fantastiline!

Märksõnad
Tagasi üles