Maakonna koolide päästeõppus «Abi ABC» tõi Viljandisse sadakond last. Muu hulgas võisid lapsed näha ka üsna šokeerivaid fotosid sellest, kuidas kõrgepingelöögi saanud keskmist kasvu mehest jääb alles ainult meetripikkune jupp.
Lapsed proovisid linnas ellu jääda
Õppus pidi aitama kinnistada maakonna õpilaste teadmisi ja oskusi abi osutamiseks ootamatutes õnnetustes. Samuti sooviti võrrelda koolide ohutusõppe taset ja vahetada kogemusi. Üldvõitjaks tuli Viljandi maagümnaasiumi võistkond Abi, mida juhendas Ester Simm.
Võistkonda kuulus neli VII—IX klassi õpilast, ühest koolist võis osaleda kaks võistkonda, kuhu pidi kuuluma kaks poissi ja sama palju tüdrukuid.
Maakoolid tegid heameelt
Juba üheksandat korda aset leidnud päästeõppuse korraldajad olid väga rahul osavõtjate rekordilise arvuga.
«Tänavu oli osalejaid palju just maakoolidest ning see teeb ainult head meelt,» ütles korraldaja, Viljandi maavalitsuses tegutseva vigastuste ennetamise töörühma juht Anu Kivi. «Muidugi olid esindatud ka Viljandi suured koolid.»
Igal võistkonnal tuli läbida kaheksa punkti.
«Läbi aastate on kõige menukamad olnud esmaabipunktid ning erandiks pole ka see aasta,» rääkis Kivi. «Vabatahtlikud mängivad vigastatuid väga ehtsalt. Muidugi tekitab see lastes palju segadust, kuid nad õpivad ka sellest palju.»
Õppustel matkiti elektriõnnetust ning osalejatel tuli leida õige ja endale ohutu käitumisviis. Samuti tuli anda esmaabi, kustutada tuld, lahendada ülesandeid suitsuanduriga ja täita teadmiste test. Kaitseliidu abiga sai panna proovile oma osavust ja leidlikkust.
Praktilised ülesanded
«Loodan väga, et kellegagi seda ei juhtu, kuid kõik ülesanded olid tõepoolest sellised, mida tuleb vahel reaalses elus lahendada,» nentis Anu Kivi. «Laps peab oskama hinnata vigastuse astet. Abi andmisega tulid nad väga hästi toime ning huvitaval kombel said nad raskemate vigastustega isegi paremini hakkama kui kergetega.»
Praktiliste ülesannete sooritamisel hindasid kohtunikud esmaabivõtete õigsust, korrektsust ja ohutust, kannatanute psühholoogiliselt säästvat kohtlemist ning meeskonna koostööd.
Õppuse korraldas Viljandi maavalitsuse tervisetuba koos Eesti haigekassa, Eesti Punase Risti, Viljandimaa päästeosakonna, Lõuna politseiperfektuuri, maanteeameti ja Kaitseliidu Sakala malevaga.