P, 5.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

«Teadlaste öö» tuleb taas

Sakala
, sakala@sakalakirjastus.ee
«Teadlaste öö» tuleb taas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viljandis on«Teadlaste öö» reedel kell 18 kultuuriakadeemias.
Viljandis on«Teadlaste öö» reedel kell 18 kultuuriakadeemias. Foto: Lauri Alver

Üleeuroopalise «Teadlaste öö» ajal räägitakse reedel Viljandis eksperimentaalarheoloogiast. Tegemist on kolmanda korraga, kui see üritus Viljandisse jõuab. Sellest, et ettevõtmine on populaarne, annab tunnistust ka mullune osalejate arv, mis küündis seitsmekümneni.

«Oleme ikka püüdnud lähtuda oma kooli õppekavadest ning siduda neid teadusega,» põhjendas üks korraldajaid Hannele Känd teemavalikut. «Eksperimentaalarheoloogia mõte tuli meie rahvusliku käsitöö osakonnalt eesotsas Ave Matsiniga.»

Esimesena kõneleb Eesti ajaloomuuseumi teadur-kuraator Krista Sarv teemal «Kas humanitaarteadustes on eksperiment üldse võimalik?». Sarv on tegelnud üle kümne aasta   arheoloogiliste nahaleidudega, praegu valmib tal doktoritöö arheoloogilisest nahast kui ajalooallikast.

Loengus käsitletakse eksperimentaalarheoloogiat ning selle eri tahke, tuuakse näiteid Eesti eksperimentidest. Eksperimentaalarheoloogia annab ühest küljest võimaluse kogeda, teisest küljest tähendab see ka teadmisi, mis viivad meid kaugete aegade mõistmisele tunduvalt lähemale.

Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala lektor Ave Matsin peab loengu teemal «Ajaloolised rõivarekonstruktsioonid».

Matsin on üle tosina aasta tegelnud muistsete tekstiilide ja nende valmistamise tehnoloogia uurimisega. Arheoloogiliste rõivarekonstruktsioonide valmistamise traditsioon Eestis on üsna õhuke. Piltide ja esemetega illustreeritud loeng tutvustab lühidalt, milliseid rekonstruktsioone on valmistanud kultuuriakadeemia üliõpilased ja õppejõud.

Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia magistrandi Monika Hindi juhitav õpituba «Tinuliste valamine» tõmbab «Teadlaste ööle» joone alla. Tinulised on tinast valatud muistsed rõivakaunistused, millel arvati olevat ka kaitsevõime. Õpitoa käigus saab igaüks tinuliste valamises kätt harjutada.

«Teadlaste öö» on Euroopa Komisjoni algatatud üleeuroopaline eri teadusringkondi  ühendav suur­üritus, kus ühe öö(päeva) jooksul korraldatakse atraktiivses ja lõbusas võtmes palju teadust ja teadlasi ühiskonnale tutvustavaid ja lähendavaid üritusi. «Teadlaste ööd»  koordineerivad teaduskeskus AHHAA, teaduste akadeemia ja Eesti rahvusringhääling. Eestis peeti «Teadlaste ööd» esimest korda 2006. aastal.

Viljandis algab «Teadlaste öö» kell 19 kultuuriakadeemia ruumis 105. Ligikaudne lõpp on kell 21.30. Osavõtt on tasuta.

Märksõnad
Tagasi üles