Viimasel ajal on politsei saanud teateid juhtumitest, kus inimese pangakaardi andmed on pangaautomaadi kasutamise ajal kopeeritud ning hiljem on inimese teadmata kontolt raha välja võetud.
Pangaautomaati kasutades tasub olla tähelepanelik
Politseimajor Edvard Remsel kriminaalpolitseiosakonnast ütles, et kahtlust peaks pangaautomaadi juures äratama kõik, mis pole tavapärane. «Niinimetatud skimmer on seade, mille paigaldavad kurjategijad pangaautomaadi kaardiava külge ning see kopeerib kaardi magnetribalt andmed,» selgitas Remsel.
«PINkoodi teadasaamiseks paigaldatakse tavaliselt automaadi juurde väike kaamera, harvem kasutatakse libaklaviatuuri,» lisas ta. Remsel ütles, et kui inimesed märkavad pangaautomaadi juures midagi kahtlast või kui kontolt on nende teadmata raha võetud, tuleb kohe teavitada oma panka või politseid.
Käesoleval ja ka eelmisel kuul on politsei kõnealusel teemal teateid saanud nii Põhja, Ida kui Lääne-Eestist. Selliste juhtumite arv aastas jääb hinnanguliselt alla kümne.
Tasub jälgida
• märgates pangaautomaadi küljes midagi tavapäratut, peaks sellest kindlasti kohe teatama pangale ning ebameeldivuste vältimiseks sellest automaadist raha võtmata jätma.
• esimene signaal selle kohta, et midagi võib olla valesti, on tõrked kaardi automaati sisestamisel.
• klientidel tuleks automaate kasutades jälgida, et kaart ei jääks väljastamise ajal ebaloomulikult sügavale kaardiavasse.
• Kui märkate, et teie kontolt on teie teadmata siiski raha võetud, tuleb pangale anda võimalikult täpne info ning mida kiiremini panka juhtunust teavitada, seda suurem on ka tõenäosus raha tagasi saada. Pank võtab vajadusel ühendust politseiga, kes võib juhtunu täpsete asjaolude väljaselgitamiseks alustada menetlust.